Snak

Mere indhold efter annoncen
Synes faktisk indtil for nogle dage siden, at dette VM var velafholdt. Nu har der været mange situationer - med den her som the smoking gun - hvor det lugter langt væk af matchfixing og korruption. Infantino kan simpelthen ikke blive siddende. Hele sporten integritet er under angreb lige nu, og spillerne har et ansvar for at sige stop.
Det er jo ikke Trumps skyld - men FIFA med Infantino, som jo er bundkorrupt. Kunne være interessant at vide hvad det koster at få et rødt kort annulleret.
JeanLeVan
Smid dem ud af VM for at presse på via politiske kræfter. Der skal slåes hårdt ned, men det vil Infantino jo ikke, så tænker UEFA er nødt til at trække sig.
Sidder ærligt og smågriner lidt over alle de klips, der florerer fra hans pressemøde, eller hvad man kalder det, og det er ikke, fordi jeg mangler situationsfornemmelse, men fordi det er så svært at tage seriøst, det der foregår, og det der bliver udtalt.

Trump: "I didn´t know what the hell a red card was. When I found out, I said, ´You gotta be kidding!´"

Altså hvad helvede foregår der????
@Skaruha

Enig, det er helt vanvittigt. Jeg håber næsten at Balogun score i USA´s næste kamp, det ville virkelig sætte det her på spidsen.
https://www.youtube.com/shorts/LscsPzQmWfI
Mere indhold efter annoncen
Annonce
@Skaruha

Præcis.

Hvis det Trump siger, der ligger til grund for at dette røde kort er blevet suspenderet/annulleret skal alle røde kort jo annulleres.

Trump er simpelthen ene mand ved at ændre fodbolden som vi kender, den. En sport han normalt er ligeglad med og ikke kender reglerne for.
Det er for vildt og jeg tvivler på at der kommer til at ske ret meget med Fifa og Infantino.

Og at de to får lov til dette uden nogen form for konsekvens er simpelthen for sindsygt.
Fuldstændig, Temp. Ryger Belgien ud, går det amok, og hvis Balogun så lige topper det med en scoring, så går det endnu mere amok.
FIFA bliver simpelthen nødt til at gå ind og opretholde karantænen. Belgien har trods alt stadig en appel i gang, som bliver afklaret inden kampstart. Vi har ikke set det sidste til denne sag endnu.
Ja det er latterligt at den karantæne bliver ophævet, men er der virkelig nogen som tror på at Infatino bliver væltet og at UEFA trækker sig ud af FIFA????
Jeg tror ikke på det, men håber at UEFA gør det (melder sig ud af FiFA).
AGF siden 1988 Blackburn Rovers siden 1993 Real Madrid siden 1994
Annonce