Snak

Mere indhold efter annoncen
Ifølge FIFAs egne regler bør de smide USA ud af turneringen. Det er jo åbenlyst politisk indblanding. Trumps udtalelser omkring det faktum at udvisningen ramte “deres bedste spiller” er jo helt i hegnet - og helt absurd at han nærmest er stolt af at blande sig (og få noget ud af det). Ud med USA, og ud med Infantino for ikke at følge eget regelsæt.
Ødelæggende for sporten og det fint Danmark ikke kom med til det her VM
Der er helt tydelig korruption og det ville ikke undre mig, hvis der også er snyd i kampene . Kan ikke tage det seriøst.

Kan godt forstå Belgien er uforstående overfor hele situation og utryg ved kampen.

bold 360027

Har man overhovedet behov for et VM? Man kunne køre EM hver andet eller behold hvert fjerde år i stedet og så lave aftaler med Sydamerika om en lille knockout cup for de 4 eller 8 bedste fra hvert turnering.
Så længe bolden er rund, kan alting ske
Ifølge FIFAs egne regler bør de smide USA ud af turneringen. Det er jo åbenlyst politisk indblanding. Trumps udtalelser omkring det faktum at udvisningen ramte “deres bedste spiller” er jo helt i hegnet - og helt absurd at han nærmest er stolt af at blande sig (og få noget ud af det). Ud med USA, og ud med Infantino for ikke at følge eget regelsæt.


Denne regel gælder jo primært, når politikken i landet kontrollerer fodboldforbundet, men i dette tilfælde er det jo FIFA som bliver kontrolleret.
Gaven som bare bliver ved med at give. Trump er jo ligefrem stolt over at hans politiske indblanding i fodbolden. Vildt at der ikke er nogen som sætter et spejl op
@rdsfreja
Mener du stadig at VM er i USA er en kæmpe succes?
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Der er kun en ting at gøre nu, det er at i boykotter VM..

Det gør jeg allerede, fjols.

Eller ikke fjols. Det indikerer, at du er tumpet. Jeg tror mere bare, at du er ødelagt indvendigt og derfor synes, at åben korruption og magtmisbrug er skide fedt at bevidne.
Kæmpe skandale 🫣😡🤮
@quazz
Ok fair nok. Jeg har ikke selv læst regelsættet. Omvendt, hvis FIFA forholder sig til politisk indblanding mellem regeringer og nationale forbund, så bør de i Aller højeste grad også forholde sig til politisk indblanding på eget niveau. Den her indblanding fra USAs præsident er noget af det værste jeg nogensinde har hørt om. At Trump (tåbelig som han er) praler af hans egen indblanding i spillet på banen, er jo bare torskedumt. Det burde få de andre lande i turneringen til at trække sig med det samme. Det er så langt ude det her. Trækker de store lande sig nu, vil det få det her VM, inklusiv Trump og Infantino til at se håbløse ud. Kæft hvor jeg ville ønske de respektive fodboldforbund fra de tilbageværende lande havde nosserne til det.
Den dommer som skal dømme USA-Belgien kan jo ende med at blive lagt for had af Trump, hvis han giver et rødt kort til USA. Det kan med andre ord blive med livet som indsats i sidste ende for dommer og VAR. Tænk sig vi er kommet dertil, hvor åbentlyst idioti betaler sig. Jeg håber der kommer en tid, hvor både Trump og Infantino kommer til at stå til regnskab.
Hyldest til I.C. Ravn, Godtfred Brøchner og Søren Høegh anno 1917
Måske ikke kæmpe succes mere.
Kun en succes, håber ikke det kommer længere ned.
randers fc
Annonce