Snak

Mere indhold efter annoncen

Tullberg lukker i om Brøndby: Ser mig ikke i Danmark nu

tirs 10. jan 2023

Mike Tullberg blev på rygtebasis nævnt som en mulig afløser for Niels Frederiksen, men danskeren har ingen planer om at forlade Dortmund foreløbig.



Læs hele nyheden her
Det ville godt nok også være en mærkelig beslutning, hvis han forlod dét job til fordel BIF. Det er vel egentlig kun et job i FCK, som ville være et step op.
Måske også FCM, men jeg tvivler faktisk.
If you say so...men du fik da beskeden smidt ud i verden, provokation eller ej ;-)
Hmmm synes da det lyder som om han er en man måske med tiden vil bruge selc i Dortmund? Så er alt dansk jo skridt ned 🙂
Lol.. cheftræner i bif er da en langt større rolle end som u19 træner i Dortmund.
Ah, BIF må vel ses som et step op i forhold til at træne U19 i Tyskland, uagtet at han gør det i en stor klub.

Men tænker at der nok også er mere interessante muligheder for Tullberg end BIF, hvis han tænker lidt længere frem i karrieren. Næste naturlige skridt ville nok være et seniorhold i 2. Bundesligaen, måske endda Bundesligaen.
Liverpool FC Brøndby IF AZ Alkmaar RAC Valladolid FC Porto Internazionale?
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Absolut! Se bare med Svensson som så godt godt havde et tilhørsforhold til mainz. Men alligevel 🙂
Lad os lige én gang for alle slå fast, at U19 træner i Dortmund for Tullberg er et klart større job end cheftræner i Brøndby. U19 træner i Dortmund kan være et springbræt til cheftræner-jobbet i samme klub. Det er det ikke ligefrem at være cheftræner i Brøndby, med al respekt.
At U-19-jobbet kan være et springbræt til et større job i Tyskland, gør det givetvis til et fornuftigt valg at forblive i Dortmund, hvis det er ambitionen at lande sådan et job, men det gør det jo ingenlunde den nuværende tjans til et større job end cheftrænerjobbet i Brøndby.
Det er jo bare noget vås.
Brøndby er nu engang ikk hvad de har været. Jeg var også blevet i det tyske.
Moral er godt.....
Selvfølgelig er BIF jobbet større, men det han har i Dortmund nu, kan potentielt blive større.
Annonce