Snak

Mere indhold efter annoncen
Ønsker I virkelig en superliga hvor 1-2 hold år efter år deler titlerne imellem sig ?

Det tror jeg ingen ønsker, som du også antyder.
Hvis AGF kommer i Europa, så har de spillet sig til det, og så er det fuldt fortjent.
Det at spille i Europa, er en anden disciplin end Superligaen, så AGF skal da bare igang med at øve sig i det, så skal det nok blive godt, på et tidspunkt
AC Horsens
Vi har brug for AGF i Europa, og det skal nok komme. Men det er svært at knække koden til at kvalificere sig, og det er endnu sværere at balancere tre turneringer. Det tager mange år for alle klubber.

For AGF handler det først og fremmest om at holde sig med i toppen i Superligaen, indtil man er kommet på plads på det nye stadion, og samtidig skal AGF gradvist forsøge at få gennemsnitsalderen ned i spillertruppen. Jeg kan være lidt usikker på hvor AGF står i næste sæson ift. hvor meget alderen trykker for Mortensen, Dalsgaard, Tingager, Poulsen samt et evt. salg af Bech.
Alt kan ske rent matematisk, meeen..

Vil mene, at FCK er væk og Brøndby skal slå FCM næste gang de mødes. Ellers er BIF også væk.

Vi kommer ikke til at spille en rolle.

Erik ´de skal ikke spille om mine penge´ Skjærbæk, sikrer at vi kun kan købe ´fremtidige stjerner´ og ikke nogen der kan hjælpe os sportsligt her og nu.

Ledelsen, blottet for fodbold indsigt som den er, tænker at de ´gamle løver´ skal redde os.
Faktum er at Delaney aldrig skulle have være hentet hjem som spiller.
En administrativ rolle, ja. Spiller nej.

Corner, respekt for historien, men den stopper her.

Stop de halv hjertede indkøb.
Mads Emil Madsen og andre der tydeligt ikke har niveauet.
Vi er ikke en klub der kan forløse spillere. Vi gør aldrig MEM til en stjerne. De skal kunne noget når de kommer.

Jeg håber at vi kan tage pokalen, og få adgang til EL.

Vi har ikke kvalitet til at blande os i toppen i år.
(Ja ja på papiret burde vi, måske. Men faktum er at vi ikke kan performe som hold. )
🇩🇰FCK
FCK kommer naturligvis ikke til at spille med om guldet i dette forår - det var i efteråret at man smed guldmedaljen. Jeg forventer dog at man kommer i top 6 og der kommer man naturligvis til at gøre alt for først og fremmest at få bronzemedaljen og dernæst have stor indflydelse på hvem der tager guldmedaljen. Jeg er sikker på at der er mange der vil elske at ødelægge det for AGF i runde 31 som AGF ødelagde det for FCK for 2 år siden. Eller se nutidens svar på Erik Sviatchenko stå og tude på TV efter FCK har ødelagt FCM´s gulddrømme i runde 31 som for 5 år siden. Et af scenarierne skal nok komme til at ske på den ene eller anden måde - det bliver ubehageligt at møde sådan et FCK-hold. Det glæder vi os til 😉
https://facebook.com/enchancetillasse/
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Tænker et scenarie hvor FCK og FCM mødes i pokalfinalen, så kan det blive sådan at FCK nærmest forærer FCM sejrene i superligaen, for at øge deres chancer for at vinde DM.. for så er FCK sikret en europa-league deltagelse selv ved et nederlag i pokalfinalen.. altså hvis FCK kvalificerer sig til mesterskabsslutspillet..
Forære Fc ikast noget som helst, for sådan er en pro fodboldtrup tænker du???? Blir sjovt at se om agf stjæler fcm´s shine de kommende år, med det langt større tilskuergrundlag de har.
Started as fun, keep it that way.
@Denger9999

Tænker et scenarie hvor FCK og FCM mødes i pokalfinalen, så kan det blive sådan at FCK nærmest forærer FCM sejrene i superligaen, for at øge deres chancer for at vinde DM.. for så er FCK sikret en europa-league deltagelse selv ved et nederlag i pokalfinalen.. altså hvis FCK kvalificerer sig til mesterskabsslutspillet..


Gammel tankegang. Den er ikke mulig længere.

Det er mange år siden, det blev afskaffet, at pokaltaberen fik Europa-billetten. Nu får man ingenting, så FCK opnår kun EL ved enten at vinde pokalen selv eller blive toer i ligaen under en doublevinder (det var den måde, FCM fik EL sidste år).
Midtjylland!
Kampen i går viste i hvert fald at ligaens nr. 1 og 2 ikke spiller specielt godt fodbold. Og det er der ikke noget nyt i - nogle gange bliver det forkrampet og tonser-duelspil. Kønt er det nu ikke, især ikke for den neutrale tilskuer. AGF ville det mest, men gameplanen fra FCM forhindrede det. Og det skal man nok være FCM’er for at værdsætte… I forhold til mesterskabet er det selvfølgelig et race mellem AGF og FCM - og så må vi FCK’ere se hvem vi kan drille. Vi KAN jo i hvert fald selv afgøre at ingen af de to hold vinder The Double. Det er prioritet nr. 1!
@Boomhauer Kampen i går viste, at de ikke spillede god fodbold i går. Både FCM og AGF spiller fremragende fodbold mod alle andre Superliga hold i denne sæson. Du kan godt være uenig, men så er du uenig med stort set samtlige eksperter i kongeriget.
Annonce