Snak

Mere indhold efter annoncen

Tysk Eriksen-retur trækker ud: Vi vil ikke presse ham

I dag 17:00

Sportsdirektør Dieter Hecking fortæller, at Christian Eriksens retur til Wolfsburg trækker ud. Efter planen vil den 34-årige dansker snart starte sin genoptræning i Danmark.



Læs hele nyheden her
Mon ikke det faktisk handler om en nænsom fysisk og mental genoptræning, hvilket er det vigtigste, at han får den tid, så skud ud til Wolfsburg. Og beklager mine gisninger, der kan fremstå lidt kyniske.
Men tanken har da strejfet mig... at Eriksen godt kunne tænke sig at slippe ud af kontrakten og skifte til OB og hjem til trygge rammer. I så fald helt forståeligt! Kan det være det Wolfsburg har luret, at Eriksen håber på at de siger de ikke kan vente og tilbyder ham en opsigelse? Wolfsburg er selvfølgelig ikke interesseret i at lade ham gå fri, særligt nu hvor de skal til at være mere boldbesiddende som tophold, eller hvad?
Jeg tror simpelthen ikke på, at Eriksen tænker på penge i den her situation. Han vil gøre alt for at kunne komme tilbage på sikker vis og fortsætte sin fodboldkarriere. Det er ikke sjovt at blive presset ud i at skulle stoppe karrieren af helbredsmæssige grunde.
Ærligt talt….
Jeg fatter ikke at det stadig er et tema at Christian Eriksen skal spille fodbold på topniveau igen.

- Hvorfor vil han byde sin kæreste og børn den frygt, at han falder om igen?
- Hvorfor vil han byde Wolfsburg og landsholdet at han falder om igen? Med traumatiske oplevelser for spillere og fans til følge.
- Hvorfor vil han byde disse hold at blive taberdømte når kampene ikke genoptages.

Han har opnået alt der var muligt og er i sin karrieres sene efterår.

Træk dig tilbage Eriksen og nyd da familien og en anden rolle i fodboldens verden, når lysten er der.

Det burde slet ikke være muligt at man får lov igen efter 2 gange.
Bevares jeg er meget liberal, men i disse tilfælde må man trække en streg i sandet for de som skal se på det.

Man forstår bedre nu hvorfor F.eks. Serie A\Italien ikke vil have disse udøvere i elite sport.
@AGF. Jeg er 100 pct enig.

Jeg er målløs, hvis klub, landshold, Bundesligaen (med tanke på TV aftaler, sponsorer osv) bare lader ham spille videre. Håber og tror stadig, at han selv trækker stikket og binder en flot sløjfe på en fantastisk karriere 🥰
daley blin plays ,tom lockyer plays why eriksen cant
Annonce