Snak

Mere indhold efter annoncen
Nu så jeg ikke selv hele kampen og jeg så det ikke med kommentatorerne.. Men bedømt ud fra jeres alle sammens reaktioner på Toft og Bisgaard, ja så er jeg egentlig glad for det.

Fantastisk flot af Tyskland. De er bare helt kanon.. :-)
iHala Madrid y nada más!
Irriterende! Jeg havde den under 7,5 mål på Oddset.
Jeg hader den klub du holder med. Fck Fan. Årets bold.dk bruger 2011 & 2014.
Ha ha...udradering..

Holdte Gud fri igår, Brazil ?!?
Celtic Football Club since 1990 Sympati for : Liverpool, Hibernian, St. Pauli, OB. "Celtic jerseys are not for second best, they don't shrink to fit inferior players" Jock Stein
”Det er forfærdeligt at se Brasilien lige nu, at de holder 3 mand oppe på det hjørnespark” -

”Det er dårligt trænerarbejde, at Brasilien kommer så offensivt ud til 2. halvleg”


........ Hold nu op, hvor var den ene kommentator dum at høre på! Ifølge ham skulle Brasilien stille sig ned, og ikke gå efter at score. Hvad f...... tror han selv? De har jo intet at miste, ved at gå efter at score.

"Uanset hvor ondt det gør, skal de stille sig ned" Det blev bare dummere og dummere, som halvlegen skred frem.


Præcis.
At holde tre mand fremme på modstanderens hjørne er i øvrigt heller ikke nødvendigvis en offensiv disposition. Det forhindrer modstanderen i at smide en 7-8 mand ind i feltet.
Haha RobertThe Robber! Thomas Müller når simpelthen at blive verdens bedste fodboldspiller? Han er altså ikke så god til fodbold, teknisk set er han ret ringe. Han har dog sans for at score mål. Hvad er det lige præcis der gør at Lahm skulle have ballon d´or? Mon ikke der kan findes en der er bedre end ham?

Har aldrig holdt med Tyskland og kommer heller aldrig til det, men lige denne gang, der var det svært ikke at holde med dem. Dejligt at overvurderede Brasilien blev udraderet og endnu bedre var det at se David Luiz bryde sammen i tåre. Der bristede den overlegne facade vist. Når man så oven i købet bliver mindet om hans svinske spillestil, (episoden hvor han MED bolden løber hen til en tysker for at tackle ham) så er det jo bare fryd at tænke på, at han var en del af ydmygelsen. Godt anførerarbejde, kæmpekvaj!
We´ll keep the red flag flying high, caus´ Man United never die! Roger Byrne, Tommy Taylor, Duncan Edwards, Mark Jones, David Pegg, Geoff Bent, Liam Whelan and Eddie Colman - Play on in heaven -
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Det var helt håbløst med den kommentator. Jeg bed også mærke i da de var bagud 0-6 at han mente de skulle ned og forsvare så nederlaget ikke blev større. Ja klart det gør en forskel om man taber 0-6 eller 0-7 i en knockout kamp. Man er jo allerede ydmyget. Selvfølgelig skulle de jagte trøstmålet... Jøsses en klaphat!
Chelsea siden '95
Man kan ikke være andet end dypt imponeret af Tyskland, som jo i den grad pillede Brasilen fra hinanden. Jeg tror faktisk aldrig jeg har set noget lignende før, på dette niveau. Tyskland bør vinde VM finalen ellers er det jo direkte pinligt efter denne afklaplser af Brasilien.

Men er nu godt tilfreds med, at vi endnu engang får vist, at fodbold også handler om at have et sammenspillet hold, der har en fast taktik og spille koncept, og i mindre grad om at have et hold fyldt med verdens stjerner.

Brasilen troede de kunne klare det blot fordi holdet er proppet med gode spillere, der var ingen taktik eller overordnet plan som var gennemarbejdet, noget jeg allered bemærkede i første kamp, så derfor også en logisk konsekven af dette at de får tæsk ved det første møde med en klasse modstander, hvilket passer mig glimmrende, det kan måske lære dem at Fodbold er en HOLDSPORT, og en lærestreg de formentligt kan mærke mange år ud i fremtiden. Så for en gang skyld kan man bruge den mest brugte setning på Bold.dk: EN sejr for fodbolden

Og mon ikke også dette kun vil medføre og give mere medvind til de protester der har været, penge som kunne have været givet bedre ud end på et prestigeprojekt.

Ps: hold op en flok inkompetente kommentatore vi har her til lands, selvf. skal man prøve at score og minimere skaderne, man stiller sig fanme ikke bare ned og afinder sig med at få endnu flere tæsk!!!
Dette VM viser bare at Scolari ikke tog de rigtige spillere med til VM. Brasiliansk masin fodbold duer ikke. Vi vil se Samba fodbold fra Brasilien. En Ronaldinho ville have gjort underværker på den midtbane mht kreativitet og underholdning. Væk fra landsholdet med de spillere som tjener deres brød i PrL. De bliver dårligere fodboldspillere af at spille der.
Det ville nok ikke have gjort den store forskel i går, men Brasilien havde været lidt mere underholdende gennem turneringen. Hidtil har det kun været Neymar
Romario 1994, Ronaldo 1996 - 1997 - 2002, Rivaldo 1999, Ronaldinho 2005-2006, Messi 2009-2010-2011-2012-2015-2019. Alle kåret som verdens bedste spillere. Og så den bedste Dansker nogensinde, Michael Laudrup. Gæt hvad for et hold.
.

kommentaterne er da dumme at høre på. det kan umuligt være rigtigt at der ikke i hele danmark, findes nogle andre kommentater som har lidt mere hjerne end ham eller bar de 2 kommentater...


Hvorfor? Han fik jo ret. Brasilien spillede med kun 3 forsvarsspillere det meste af kampen. Det var som at stjæle slik fra børn for Toni Kroos, der - gang på gang - udspillede det udstillede brasilianske forsvar med få midler..

Backsne var alt for offensive og generelt ville midtbanen og angrebet ikke deltage i det defensive arbejde. Det skal man kunne på det plan, de spiller på.
Boldklubben Frem - Ægte København! West Ham Utd - Forever blowing bubbles Valencia CF - Amunt
Annonce