Snak

Mere indhold efter annoncen

U20-landsholdet hentede to point fra pletten

ons 4. jun 19:43

Det danske U20-landshold spillede onsdag aften 3-3 mod Mexico og sikrede sig efterfølgende et ekstra point fra ellevemeterpletten.



Læs hele nyheden her
Det var cirkus forsvar. Har sjældent set dårligere forsvarsspil i en fodboldkamp 🙈🙈🙈
Godt med intensitet og skrald på - men også temmelig amatøragtigt i forsvaret. Det er vist ikke fra dette hold, at vi skal se fremtidens forsvar på A-landsholdet (på kortere sigt)
Imponerende at smide føringen væk 3 gange på en så panisk måde!

Men 2 point i sidste ende er godkendt.
Det forsvars spil lignede damernes fra forleden. Ømt
Imponerende ringe forsvarsspil.
U20 spillede sgu noget godt bold, de unge knægte. Og ja. Taktikken sejlede til tider. Urutinerede som alderen jo antyder. Det samme galdt fuldt ud også for Mexico. En rigtig U20-kamp.
Hyldest til I.C. Ravn, Godtfred Brøchner og Søren Høegh anno 1917
U20 er en mærkelig størrelse. De bedste er jo allerede videre til U21. Der er 8 spillere i truppen til U21 EM som kan spille U20.
Forstår ikke Chido ikke er med hos U19 som han også ville være yngste mand i truppen til. Han burde vel god til nok U19 landsholdet når han har fået tid hos United i denne sæson. De spiller trods alt også U19 EM og ikke bare en træningsturnering som U20.
Håbløs fodbold romantiker der efterhånden hellere vil se de lokale serie hold end CL.
Nedlæg u20 og u18 og spar pengene til disse samlinger og trænere. Det giver ingen mening for klubberne at aflevere spillere til disse ligegyldige kampe og set ups
Annonce