Snak

Mere indhold efter annoncen
Sådan Brøndby!!!
Det ligger ellers ikke til mig at rose Vestegnen, men det er da den bedste beslutning der er truffet derude i mange år. Det kunne mange af de andre klubber lære noget af.
U/9 er absolut ikke klar til elite. Det er en sindssyg tanke at 8-årige børn skal ind i elitemiljøet og sorry to say men alle I der støtter det, blir nødt til at forstå det.
Der er børn!
Jeg ved godt at der er klubber der både er ude at hente u/9 børn til deres eget elitemiljø og også gerne tager imod de, der har forældre der tror at dette er godt. Men det er børn - de skal lege fodbold. Og det kan man sagtens mens man har ambitioner som barn. Alle børn vil sgu da være Messi. Men det er os voksne der skal tage ansvar.
I øvrigt er det totalt umuligt at spotte store talenter før de er 14-15 år - det er der lavet adskillige undersøgelser om.
Lad børn være børn!
Opdeling i niveau, der sikrer udvikling for alle, gøres bedst, når der trænes op, ned og på niveau. Der skal skabes fleksible træningsmiljøer, hvor den enkelte både oplever at være dygtig, udfordret på niveau og over niveau. Derudover skal der trænes i bredere idrætskompetencer end tilfældet er i fodbold i dag (de skal have lov til at gå til svømning til eksempel) samt arbejdes med de sociale og kognitive kompetencer. Det fordrer, at der kan opdeles på en lang række niveauer, som ikke blot tager udgangspunkt i den enkelte spillers fodboldkunnen. Vi har al den viden tilgængelig i dag og alligevel tonser børneafdelingerne, ikke akademierne, derudaf i håbet om at komme ind på akademierne. Sæt i gang med dialog og sparring derude, så vi kan få stoppet dette hysteri om mere, længere, hårdere og stærkere nede i de mindste årgange.

Jeg priser Brøndbys tiltag og må flere følge trop.

Et lille fagligt indspark ift. talentudvikling:

https://www.teamdanmark.dk/nyheder/2022/marts/unge-talenter-er-ikke-smaa-eliteatleter/
Der skal være et fodbold tilbud til alle - og det er der heldigvis i fx København qua fx Gentofte Fodbold Akademi og Hellerup Idræts Klub.


Omend GFA udspringer fra gamle HIK folk, er der en væsentlig forskel.

HIK er netop en klub der favner bredt med et elitesetup der vist pt er det 6 bedste i KBH området. Her kan man udvikle sig på højt niveau eller man kan spille hyggebold med andre der gerne vil klatre i træer......og man kan gå fra den ene gruppe til den anden som man selv udvikler sig og vokser til (netop den øvelse kender jeg ikke HIK godt nok til at vide hvor gode de er til).
GFA derimod er pick the winners og træn dem så optimalt som overhovedet muligt. Er du ikke en dygtig spiller i frovejen kommer du ikke ind. Her er i de årgange jeg kender til derfra en stor forældredreven ting indblandet og jeg har set et utal af drenge være dygtige og lide den tidlige fodbolddød derude.....sjovt nok har jeg set en enkelt eller to live op igen senere i bla HIK. Desværre også en del der er døde og ikke gider fodbold mere efter de har været gennem GFA.
Remember, when you are dead, you do not know you are dead. It is only painful for others. The same applies when you are stupid.
Til de der mener at det er forældrene der pacer børnene frem, så tror jeg at de har ret, i hvert fald i de mindre amatørklubber.

I de større klubber er man meget bevidst om pacende forældre og her optages børnene ikke. Det er jo klart at børn der bliver pacet frem men i virkeligheden ikke har lysten/talentet har en langt større frafaldsprocent og mindre chancer for at slå igennem. Derfor er klubberne også vildt opmærksom på dette og vælger børnene fra så det kun er de børn der selv har lysten og viljen der kommer igennem.

De pacende forældre har langt bedre muligheder i de små klubber hvor man ikke er lige så dygtige til at tackle dem og de ofte bliver dem der går ind og overtager styringen.
I de større klubber er man meget bevidst om pacende forældre og her optages børnene ikke


Det ganske simpelt ikke rigtigt.

Det kan godt være man har en ambition om dette, men i praksis kan jeg fortælle at man rammer den elendigt.
Fra et af de hold jeg følger tæt pt er der et par drenge der er tilbudt aftaler i FCN og en i Brøndby og en som alle fore af de store har budt ind på.

Fælles for tre af de drenge er det har været klubvagabonder og forældrene har kørt det show. Klubberne tager også mod de bedste fra GFA der jo er et forældre pacing program.

At påstå man har filtre mod den slags i de store klubber er bullshit.

I det hele taget siger det en del af om forældrenes indstilling og ambitioner på deres børns vegne at de vil køre dem mange gange om ugen til eksempelvis Farum i meget ung alder. Hvis FCN var som du påstod ville den procentmæssige del af drenge der var fra Farum være væsentilg højere end den er i dag.
Remember, when you are dead, you do not know you are dead. It is only painful for others. The same applies when you are stupid.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
@BB

Jeg ved at FCN er meget opmærksomme på problemstillingen og alt andet lige vil det jo være åndssvagt ikke at være det. Det siger sig selv at børn der ikke selv har viljen og indstillingen vil have langt mindre chance for at slå igennem end dem der virkelig ønsker det af sig selv. Jeg vil formode, at det samme er gældende i f.eks. Lyngby. BIF, FCK o.l. Det ville jo være decideret dumt og amatøragtigt, en åndssvag anvendelse af ressourcer, at lade forældrenes ambitioner styre og ikke børnenes talent og lyst.

Du har sikkert selv oplevet at når der kommer scouts ud så flokkes forældre om dem og forsøger at påvirke dem og gøre opmærksom på deres børn. Det er noget ulækkert at se og jeg er overbevist om at de fleste scouts fra de store klubber har det på samme måde og er gode til at se igennem dette.

Hvis man gerne vil have spillere der går hele vejen holder det jo ikke at vælge der børn der bliver pacet, men ikke vil af sig selv.

En intern opgørelse jeg fik fat i fra FCN (tror ikke at Right to Dream er med i denne) viser i øvrigt at ca. 25% af dem der går hele vejen kommer fra Farum Boldklub. Ca. 25% kommer fra samarbejdsklubberne. Ca 50% kommer andre steder fra. De fleste af sidstnævnte er spillere der scoutes fra U-15 og opefter, men selvfølgelig ikke alle - der kommer også børn ind fra andre klubber i en ung alder.
Bløde Babser

Mine trænerevner er ganske sikkert begrænsede :). Og jeg er helt med på den problemstilling du skitserer.

Der er flere ting i det. Jeg er generelt af den holdning, at det er godt at stille krav til børn - det lærer de af. Så når du går til fodbold, så forventes det, at du møder op med et vist engagement, lytter efter og deltager i det der foregår. Fodbold er ikke bare pædagogisk opbevaring.
Når det er sagt, så er jeg med på, at der skal sikres udfordringer også for dem der kan og vil noget mere, men det mener jeg godt kan håndteres uden niveaudeling. Samtidigt så synes jeg også, at det handler om at holde fokus på det legende og fællesskabet - og når man gør det så er det min erfaring, at de fleste børn er glade og godt tilfredse. Kæden hopper snarere af, når der står en utålmodig forældre på sidelinjen, som mener, at hans søn er den Maradona - og skal have særbehandling.

Ift fordeling af ressourcer, så er det et stort problem og bestemt ikke rimeligt. Børn udvikler sig - og de der måske var lidt langsommere til at lære og fange det i de tidlige år kan både blive meget engageret og dygtige. Derfor giver det ingen mening, at man primært dyrker dem, der er mere fremme i starten og tilføre dem den gode træning. De "gode" kan i øvrigt også miste lysten, når det bliver så præget af at "skulle være god til fodbold". Jeg har flere eksempler på særdeles dygtige spillere, som ikke har lyst til at være på et A-hold, når det fungere på den måde, og for hvem det stadig er vigtigt at kunne være sammen med deres venner...

Du ved sikkert bedre hvad man siger til de interne festtaler, men i praksis kan jeg blot konstaterer at FCN (og andre klubber) ikke vælger drenge fra pga forældrene. Om det fordi de i virkeligheden er ligeglade eller om de bare ikke kan gennemskue det der sker for øjnene af dem må guderne vide.

Remember, when you are dead, you do not know you are dead. It is only painful for others. The same applies when you are stupid.
Hvis du er dygtig nok betyder skal du nok komme frem - En Anders Dreyer tog væk fra Esbjerg fordi han ikke gad det elite miljø og vendte tilbage nogle år efter. Han endte da alligevel som den bedste i sin årgang da han ramte U19.

Det samme med brødrene Ankersen - de tog det først seriøst da de ramte senior årgangene.
Jeg er ret sikkert på, at U9 drenge er ligeglade med klubbens strategi - de vil bare gerne spille bold. Overskriften burde derfor i stedet være: "Ambitiøse fædre, der tror deres sønner bliver superstjerner, og gerne vil være deres agent, når de bliver professionelle, melder deres drenge ud, da de ikke føler, at Brøndby er stedet, hvor de kan udleve deres drøm gennem deres børn."
Annonce