Snak

Mere indhold efter annoncen
BS
BS


PETNIL?

Hvad er BS? Læs loven hvis du er i tvivl.
https://www.youtube.com/watch?v=vFLHZSQfW7A "Mr. Speaker, when even the opponent failed to score, Maguire would score for them" He became the biggest threat at the centre of Man Utd defence. Tackling Man Utd players and giving assist to opponents
Al indskrænkning af ytringsfrihed er som udgangspunkt en dårlig ting... det er dog oplagt og nødvendigt, at vi har lovgivning mod trusler og injurier.

Det er ikke nødvendigt at have lovgivning mod racisme eller hadefulde ytringer og/eller generaliseringer om en gruppe af mennesker, for hvem skal definere hvornår noget er had? Er det tilladt at sige noget negativt og generaliserende om nordjyder? Om DF´ere? Om jøder? Om danskere? Og hvem afgører og hvordan afgøres det, om noget overtræder denne lovgivning?

I nogle lande overvejer de endda at lave lovgivning mod, at man ikke længere må sige, at transkvinder ikke er kvinder.

Det er en farlig glidebane.

Ytringsfrihed skal som udgangspunkt reguleres mindst muligt. Koranloven og forkynder/imamloven er også en hån mod ytringsfriheden og bør fjernes asap.
Det du siger er at det er lovligt at opfordre til oprør mod staten i USA ? Det er lovligt at beordre mord ? Det er jo bare ord. Det er muligt jeg ikke kender til Amerikansk lov, men jeg nægter at tro at det er tilfældet.
Petnil

Meget forskellige ting du taler om.

Du sammenligner mord og vold med ytringer?

Spanien (og Italien) har massive problemer med folk af mørk afstamning. Kriminalitet, vold, mord og voldtægter. Ved godt man ikke oplever det hjemme i Bagsværd, på 3 etage, når tv’et er tunet ind på dr1. Men mange steder rundt omkring i Europa, er boblen ved at springe.

Hvilket er trist over for mennesker som Vini, som ikke engang er fra afrika
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Det med ytringsfrihed er der rigtigt mange der ikke forstår. Ytringsfrihed er at du har lov til at sige lige hvad der passer dig UNDER ANSVAR!!!!!!
Det betyder at hvis du ikke forstår. Jeg vil faktisk kalde det er en smule halvdum for det er ret indlysende, at du kan med ord sige præcist hvad du vil til et andet menneske.
Så kan du ikke tage ansvar og derfor kan du ikke håndtere ytringsfrihed.
Der er forskel på at have en holdning og så svine en enkelt person til. Og du straffes for ord, hvis du siger noget nedladende til en anden navngiven person eller gruppe. Du kan argumentere (have holdninger) hvis du synes at en bestemt person eller gruppe gør noget forkert, men du må altså ikke svine ham eller gruppen til udelukkende p.g.a. hudfarve, etnicitet, religion eller hvad det nu er.
Følg eventuelt lidt med i hvem det er jeg svarer. Det gør det lidt lettere at føre en debat når man får helheden med.
Det er lidt skræmmende at folk tror at man i USA må sige hvad som helst. Der er masse vis af ytringer der er ulovlige. Man kan starte med at gå hen og true en politibetjent på livet, og se om man slipper for straf.

Du kan blive straffet for hate speech, injurier, trusler om vold - og USA´s tidligere præsident står anklaget for at opildne til oprør blandt mange andre ting.

Selvfølgelig skal ytringsfriheden foregå under ansvar. Dem der taler for en fuldstændig indskrænket version af ytringsfriheden er blandt dens største fjender.

Ytringsfrihed er ikke en ukompliceret størrelse. Den skal værnes om blandt andet ved at sætte de rette grænser for den.
Lige så hovedrystende er det når ytringsfrihedskortet trækkes.
Du kan ytrer dig lige så meget du vil, men nogle ting har konsekvenser, herunder trusler om vold, trusler om afpresning, racisme, injurier etc. Etc..


Det er svært at være uenig i, men.

Selvfølgelig skal man kunne diskuterer eksempelvis racisme og mulige injurier, men man skal (desværre) passe enormt på, for i dag har mange mennesker ekstremt kort til at føle sig truffet.

Dette medfører at uanset hvad du ytrer og hvor godt du forsøger at formulere dig, så er der altid nogen som hyler op og føler sig krænket. Folk er alt for hurtige til at trække racismekortet. Det hele er blevet ja undskyld det racistiske udtryk meget "sort, hvidt" og man behøver tilsyneladende heller ikke at argumenterer så længe holdningerne er ekstreme nok.

Hvorfor er det grænsende til racistisk at komme til og sige "ham den mørke" i stedet for "manden i den røde trøje", hvis du omtaler en person du ikke kender. .... det er da for langt ude... Der er situationer, hvor det er hurtigere/lettere at benytte "etnicitet" fremfor andre attributter
Vi er nået så langt at man i visse lande undlader hudfarve i signalementer på efterlyste, selvom det i nogle (mange) tilfælde kunne være yderst relevant.

Det er klart at når der står en flok mennesker og råber abelyde, peger dig ind i ansigtet og skriger abe!!, så er der tale om reel racisme psykisk vold.
Betinget fængsel = frifindelse. Latterlig dom.
Vejle Boldklub forever
Annonce