Man kan også sige vi havde en tilsvarende kamp mod Belarus.
Ja, men sådan en kamp havde alle de hold der endte i playoff, da det sjovt nok var en forudsætning for at komme til playoffs at man ikke vandt alle sine kampe.
Og havde vi spillet selvsamme kamp 100 gange, ville vi ende med at vinde de 95. Vi førte kampen og var i fuld kontrol, men scorede ikke på vores chancer. 5 minutters ukoncentreret indsats og alt for høj afslutningskvalitet fra modstanderne ændrede den kampe fra 3-1 som xG tilskrev, til 2-2. Vi havde 35 afslutninger hvoraf de 10 var inden for rammen. Modstanderne havde 3 afslutninger inden for rammen og scorede 2!
Der er ikke megen kritik af udekampen, selvom kampbilledet var stort set det samme. 24 afslutninger, 11 indenfor rammen. xG på 4-0.
Under normale omstændigheder havde vi vundet begge de kampe komfortabelt. Vi var i øvrigt bedre end Skotland målt på spil og chancer, ligesom vi var mod Tjekkiet. 0-0 kampen hjemme mod Skotland burde også være vundet med 1-0.
Det var til gengæld ikke tilfældet da vi vandt 3-1 hjemme over Grækenland. Den kamp burde vi have tabt, eller fået en heldig uafgjort.
Så man kan ikke altid bare se på resultaterne og drage sine konklusioner. Eller jo, det kan man da godt, men det er godt nok bøvet.