Snak

Mere indhold efter annoncen
bold 274532
Havde du forventet andet på et fodboldforum? Prøv at se lidt virkeligt på det... haha, det var da ironisk, hva´?

Men se du bare det åndssvage kommunalvalg og spild nogle minutter der. Kan umuligt spilde mere tid på en 0-0 kamp.
Selvfølgelig er der flere seere og mere interesse for et kommunalvalg, end denne kamp

Danmark - Skotland havde 813.000 live seere.

TV2-kanalerne havde tilsammen i peak sendetiden ca. 750.000 seere til kommunalvalget i 2021.
@Prem$League

Så din logik lyder; fodboldentusiaster har ikke interesse i noget (et kommunalvalg) langt mere afgørende for deres dagligdag?

Du bør lytte mere efter din klasselærer efter efterårsferien. Eller spørger denne om i ikke må få mere at vide jeres unge alder til trods.
Sport og politik ER forbundet
@Prem$League

Og sjovt nok hver gang, hopper vi borgere lige i fælden med begge ben


Du kunne evt. lade være med at stemme og dermed undgå at hoppe i fælden.
FC København - jysk medløber siden 2002/03
Så din logik lyder; fodboldentusiaster har ikke interesse i noget (et kommunalvalg) langt mere afgørende for deres dagligdag?

Har jeg skrevet det eller hvad?
Og afgørende for hverdagen, siger du? Javel ja... 🤣 Selvfølgelig, hvis Putin eller Donald Trump bliver den lokale borgmester, så har du ret...

Du kunne evt. undlade at stemme og dermed hoppe i fælden.

Jamen oplys mig da endelig hvilken fælde det er jeg hopper i ved IKKE at stemme.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
“Så kan i blive ved med at pumpe jeres penge i diverse fodboldklubber, i stedet for at skulle forholde jer til den virkelig verden.“

Forholder du sig til den virkelig verden, fordi du stemmer på en af løgnhalsene som stiller op til valget, hvorefter vedkommende gør det modsatte af det du har stemt på en måned senere? Vil hellere vælte på cykel end at stemme på en af de korrupte pampere.
@Prem$League

Jamen oplys mig da endelig hvilken fælde det er jeg hopper i ved IKKE at stemme.


Jeg har rettet min kommentar, for den oprindelige formulering gav, som du tydeligvis også bemærkede, ikke helt mening ;-)
FC København - jysk medløber siden 2002/03
Lidt skørt nogen går og tror samfundet, er en selvkørende organisme, uden behov for ledelse og styring. For lang tid med velstand, gør åbenbart mange tror det hele bare køre af sig selv 🙈 reelt lidt skræmmende, hvor lidt folk forstår
Lidt skørt at nogle tror at deres stemme rykker på noget som helst. Alt er topstyret i dansk politik og du kan ikke stole på nogle mærkesager eller noget der bliver sagt. Tror man andet er man håbløst naiv. Jeg har personligt aldrig stemt til et folketingvalg, hvor min kandidat faktisk har gået efter det vedkommende sagde, så hvorfor i alverden skulle jeg frivilligt fortsætte med at ligne en idiot og spilde min tid på de pampere?
At landsholdet skulle være mere populært end nogensinde, kan jeg simpelthen ikke forestille mig. Min oplevelse er det modsatte. At det er mindre populært end det har været de seneste 40 år.
Annonce