Snak

Mere indhold efter annoncen

UEFA godkender La Liga-kamp i USA

man 6. okt 18:02

UEFA har godkendt, at La Liga-kampen mellem Villarreal og FC Barcelona den 20. december skal spilles i Miami. Samtidig skal Serie A-kampen mellem AC Milan og Como spilles i Perth.



Læs hele nyheden her
Hvor er det latterligt.
fck bif skal spilles i usa :D
Game´s officially gone
F.C. København • Real Madrid (antipati overfor Mbappé, klubbens største skamplet er at man hentede ham)
Money talks!
FIFA er total ligeglad med de mange fans, der bakker op og støtter klubben. Så længe de kan tjene deres penge, vil de sk*de op og ned ad ryggen på dem.
Hvor er det da ulækkert!
Fuldstændig langt ude. Tror desværre kun dette er starten. Fodbolden er virkelig ved at miste alt sin charme.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Selvfølgelig…. 😂😂
"Fuldstændig langt ude. Tror desværre kun dette er starten. Fodbolden er virkelig ved at miste alt sin charme."
Som i de fleste sportsgrene og meget andet, vil international kapital, som intet fædreland har, i stigende grad dominere hvor hvad finder sted ... samt under hvilke forhold. Det burde ikke undre.
Arsenal FC, Real Madrid, FC København, wonderbars: https://www.youtube.com/watch?v=HavKbRPC9Z8
Og hvad har folk forestillet sig ? At La Liga - Serie A - Bundesligaen intet skal gøre for at gøre deres produkt mere interessant. Afstanden til PL økonomisk bliver bare større og større for hvert år.
“Some people believe football is a matter of life and death, I am very disappointed with that attitude. I can assure you it is much, much more important than that.” Bill Shankly
Jeg kan godt lide at UEFA giver FIFA skylden 😏
Manchester United siden 92, GF siden 96. 50+1 er vejen frem.
Og hvad har folk forestillet sig ? At La Liga - Serie A - Bundesligaen intet skal gøre for at gøre deres produkt mere interessant. Afstanden til PL økonomisk bliver bare større og større for hvert år.


Det er i så fald en meget desperat måde at forsøge at skabe opmærksomhed om ens liga. Kommer heller ikke til at ske med Bundesligaen, de har for meget integritet.

Personligt synes jeg især at Serie A er blevet langt mere seværdigt de senere år i takt med at flere og flere PL klubber bliver statsejede.
Manchester United siden 92, GF siden 96. 50+1 er vejen frem.
Annonce