Snak

Mere indhold efter annoncen

Uforstående Cherki: 30 frispark - nul kort?

I dag 01:59

Frankrigs Rayan Cherki forstår ikke, hvordan Paraguay slap fra de to nationers opgør uden en advarsel.



Læs hele nyheden her
mens Paraguy stod for 13


Ja, men det var de 13, som dommeren trods alt fløjtede. I samtlige situationer, hvor paraguayanerne skulle have haft røde kort (vel nok 4-5 stk.), dømte han jo end ikke frispark. Det var en farce og uden tvivl matchfixing.
Fan af: Real Madrid C. F. Sympatiserer med: AaB, Hamburger SV, Stevenage & Hobro (Man kan kun være fan af 1 hold).
Fuldstændig vanvittigt og totalt ødelæggende for fodbolden. Paraguay er en kæmpe joke.
Matchfixing, nok ikke. Men en exceptionelt dårlig dommer som var bange for at "ødelægge" kampen, helt klart. Alene omkring straffesparket skulle der jo have været uddelt en 2-3 gule kort.
Chelsea siden 2000
Normalt ville jeg ikke beynde at spekulere i matchfixing eller lignende. Men en dommer fra Usbekistan, et diktatur gennemsyret af korruption. Og så det helt igennem bizarre faktum, at Paraguay ikke fik et eneste kort i kampen, på trods af mindst 3 til 4 forseelser, der i min optik var helt klare røde kort. Det får mig alligevel til at tænke på, om nogen eller nogle kan have lavet en aftale med dommeren om ikke at give Paraguay gule eller røde kort i løbet af kampen. Det ville i givet fald selvfølgelig kræve, at Var dommerne var med i en sådan aftale. FIFA har så vidt jeg kan se endnu ikke offentliggjort de specifikke navne eller nationalitet på VAR-dommerne i kampen, så det må vi vente på. Men jeg tænker at omstændighederne, og de mange uforklarlige manglende kendelser i løbet af kampen, bør få diverse betting og anti korruptionsmyndigheder til at undersøge, hvorvidt der har været usædvanlige spillemønstre på aftenens kamp. FIFA og Infantino vil sikkert forsøge at lægge låg på sagen, så dem forventer jeg ingenting fra. Uanset hvad bør den usbekiske dommer samt VAR dommerne være færdige med at dømme kampe på internationalt top niveau.
Annonce