Snak

Mere indhold efter annoncen
MHN
"I øvrigt påfaldende at der ikke snakkes mere om ham Vejle-spillerens voldelige hjerneblødning. Havde det været en blå-gul, havde der været otte siders kommentarer om fængselsstraf og det der er værre.."
Pointstraf eller tvangsnedrykning har været nævnt før. :-)
On topic:
God sejr til drengene, men nøj hvor holdt det hårdt
Offermentaliteten blandt flere Brøndby-fans i denne tråd er helt ulidelig. Glæd jer da over sejren og drop brokkerierne. I den modsatte kamp i Vejle blev Faghir snydt for verdens største straffespark i overtiden, og i en kamp for få år siden slap Wilczek for rødt efter et vanvittigt albueoverfald, der fik store konsekvenser for VBs daværende højre back, Memija, selvom han slap billigt. Skal vi ikke bare sige, at dommerpræstationen i aften, som ingen neutrale vist så noget kontroversielt i, udligner den for Brøndby.
You can talk about spirit, or you can live it - Jürgen Klopp
Nyrup: Ja, intet mindre kan vel gøre det ;)

Ja, det var godt nok endnu en skidt præstation, men forhåbentlig kan der bygges videre på comebacket og flotte præstationer fra indskifterne, til de kommende opgør. Cappis må fandme banke på til en startplads, og måske Mensah over i sin "rigtige" side når Blas er på 100% igen.
BIF - Danske mestre 2021!
Utrolig dårligt Brøndby hold! Med lodder og trisser formår de at vinde en kneben sejr over det absolutte bundhold. Elendigt.
Fin offensiv BIF kamp, hvor der blev skabt en del chancer, men til gengæld var defensiven dårlig. BIF mest på bolden og med en svag overvægt på xg, flot comeback af VB I forhold til OB kampen. BIF gør det svært for sig selv ved at komme bagud to gange og dermed bliver store dele af kampen spillet på VBs præmisser. Set på den baggrund flot at BIF lykkedes med at få en sejr i hus.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Åh gud. Hvorfor er det ALTID pludselig offermentalitet når man som blå-gul påpeger det åbentlyse herinde?! Stop jer selv! Og hvis man lige husker tilbage, så var der ingen der var uenige i, at polakken skulle have været smidt ud for den svinestreg, så det er bare ret tumpet at bruge som argument.

Ellers så kig på videoen der ligger herinde fra kampen, og gense udvisningen. Hvis det ikke er en svinestreg at skubbe en modstander omkuld med et hårdt skub mod halsen/brystet EFTER man er blevet udvist, og det selvfølgelig skal straffes, så ved jeg fandme ikke hvad det er! Slut.

BIF - Danske mestre 2021!
Igen en yderst ufortjent Brøndby sejr. Jeg mener modsat Brøndby fans, at dommeren hjalp til med sejren
Og hvis man lige husker tilbage, så var der ingen der var uenige i, at polakken skulle have været smidt ud for den svinestreg, så det er bare ret tumpet at bruge som argument.


Dommeren mente det ikke. Ham som ifølge visse debattører herinde altid er imod Brøndby. At Brøndby-fans efterfølgende erkendte det åbenlyse, kunne vi ikke bruge til særlig meget.
You can talk about spirit, or you can live it - Jürgen Klopp
Men det ER jo offerrolle mentalitet, når du, i øvrigt helt meningsløst, buldrer ind i en tråd og kræver at der skal tages afstand fra en hændelse, fordi det gøres der, når det er BIF der udøver det samme.

Det er altså en virkelig trist stil, hvor man reelt jo blot kører mantraet "hvis jeg ikke må, så må de andre heller ikke."

Håbløst.
moderator
"Åh gud. Hvorfor er det ALTID pludselig offermentalitet når man som blå-gul påpeger det åbentlyse herinde"


Er det mon ikke fordi du altid har det helt store offerkort fremme, endda som regel uden at tingene er sket. Det er altid sådan noget med "hvis det var en BIF-fan der havde sagt det, hvis det bare en BIF-spiller der havde gjort det så ville dit og dat være sket, så ville alverdens uretfærdigheder finde sted".

Det er jo så håbløst. Du kan da tage fat i ting der er sket i den virkelige verden. Det med at sidde og udføre aktiv offertrolling er simpelthen under lavmålet og det er derfor folk kritiserer dig.

Edit: Tjeeving kom først. Respekt!
Dette er en signatur.
Annonce