Snak

Mere indhold efter annoncen
Fint indlæg Groggster
Brønshøj Boldklub
Du har ret, Eskapisten - deed done.
Arsenal FC, Real Madrid, FC København, wonderbars: https://www.youtube.com/watch?v=HavKbRPC9Z8
Nu ved jeg selvfølgelig ikke om Kaastrup bruger ordet diagnose, bevidst frem for sygdom eller lidelse, og om han så gør det for at opnå den positive effekt han evt. måtte føle han kan få ved det, men er det tilfældet så jo, så er der en god grund til at bruge vildledende sprogbrug, som du kalder det, du skriver jo selv du er indforstået med den positive effekt, jamen hvorfor må manden så ikke få lov til at opnå den, hvis det hjælper ham?


Jeg skriver netop at et justeret sprogbrug er fint, men det er et vildledende ikke. Man kan således godt argumentere for at anvende vildledende sprog, men det bliver med lidt søgte argumenter, når vi har et righoldigt sprog til rådighed, som tilbyder sammenhængende justeringer. Resten af din kommentar misser for mig at se den kontekst, jeg har kommenteret i.
Arsenal FC, Real Madrid, FC København, wonderbars: https://www.youtube.com/watch?v=HavKbRPC9Z8
@Tom Wanks

God stil. Tak!
Det er helt fint og godt at udtale sig om sine udfordringer. Enig. Derfor er det alligevel en fredelig form fro angst han har; ikke anderledes end en betragtelig andel af befolkningen har - med tvangsagtige bekymringstanker især.

Det er vel bare hans egen læge eller måske en psykolog der har fortalt ham, at det er den betegnelse man kan bruge om tankerne, hvis man absolut skal kalde det noget.

Det er næppe noget der har krævet kontakt til psykiatrien i sig selv. Fraset ADD, måske.
Dedikeret fan af: OB Newcastle \\\"I´ve never heard noise in my life as when Newcastle United scored. This place is unbelievable\\\" - Petr Cech.
Annonce