Snak

Mere indhold efter annoncen

Ung SønderjyskE-reserve nedlagde Esbjerg

søn 10. mar 2019
19-årige Peter Christiansen både scorede og lagde op, da SønderjyskE besejrede Esbjerg 3-1 i Superligaen.

Læs hele nyheden her
Godt nok 2 ringe hold i dag på en elendig bane. Det er ikke værdigt i suppen.
Marc Pedersen er og bliver bare en gennemgående usympatisk spiller. FØJ!!
Utroligt at søndertyskerne er så pivede ved berøringer, når de selv spiller med meget fysik, men det passer jo meget godt ind i Glenns filosofi !
En fortjent sejr til det bedste hold - Sønderjyske var bedre på alle parametre. De kunne have lukket kampen i første halvleg. Endnu engang viser EfB sig ude af stand til at kæmpe sig op på en god dag. Endnu engang er Højbjerg ved at koste et mål på den mest besynderlige måde.

Og endnu engang sætter dommeren sig selv unødigt i fokus med 6 gule og et rødt kort til det ene hold, i en kamp hvor begge hold går til den. Oti fortjente stort set ikke et gult, og så får han gudhjælpemig to. Ekani svinger rundt med armene få minutter inden uden konsekvens, og Glen får lov til at råbe og skrige ved enhver berøring. Elendigt dommerarbejde (igen). Kun mod AGF og ACH har de kunnet være deres indsats bekendt i Esbjergs kampe i 2019. Kunne han dog ikke bare blande sig udenom og lade Sønderjyske vinde i fred.

Masser af skader og karantæner til kampen mod Vejle. Top 6 er laaaaangt væk lige nu.
Esbjerg fB
Meget fortjent sejr, der måske endda var et par mål for lille.

Ærgerligt dommeren tager fokus og viser Oti ud efter to forkerte gule kort. Det skal tog ikke tage noget fra SE, der spillede super og skabte fire-fem store chancer ud over målene.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Dommer Peter, Benjamin J og M. Tykgaard ud af superligaen tak
Ikke nogen god kamp af EfB, men hold da op, hvor dommeren favoriserede Sønderjyske. Har da aldrig set noget lignende og et fuldstændigt grotesk rød kort.
Jeg får simpelthen spat af at se på glen... Står og råber ad dommerne hele tiden... Og dommeren var godt nok slap... Simpelthen til fordel for sønderjyske hele tiden.... Med det sagt så spillede efb dog heller ikke særlig godt
Yderst fortjent sejr til Guld GlEEn. Esbjerg virkede noget brutale i deres spil, 6 gule og 1 rødt kort er ikke værdigt.
Fortjent vinder.

Den dommerindsats - er det bare for at slippe for konstant at høre på brok fra Glen, Marc P og Absalonsen.


Det burde simpelthen koste en tur ud af superligaen for dommeren. Han giver to gule kort til Oti efter SønderjyskE spillere har fortalt ham at han skal ha´ gult.

Marc P får samtidigt lov at komme meget for sent to gange i kampen fuldstændigt ustraffet og Ekani svinger en arm i hovedet på Paraniashvilli uden at få kort til trods for dommeren ser situationen.
Holse straffe adskillige gange for at blive på benene og Gardenmann belønnes for at skabe sig.

Annonce