Snak

Mere indhold efter annoncen
Hvorfor er det, at folk herinde er så bange for gæld? Altså, forstå mig ret, jeg havde da også gerne været Uniteds gældsposter foruden, men det er jo ikke fordi, det er umuligt at drive en sund forretning og have gæld på én og samme tid.

Det her klip er anbefalelsesværdigt, hvis man ikke helt kan forstå det: https://www.youtube.com/watch?v=4Aq44iHILDk
@ B52
Det kører bare for dig! Hold dig til noget du ved noget om - for vores alles skyld! Du trækker nivauet så langt ned!

Du kommer til at fremstå en smule dum, når du så fint illustrerer dine åbenlyse mangler indenfor økonomi. Lidt synd for dig!

On topic: Det er satme godt gået af United!
@Toon Toon!
Nu har Barca og Real jo individuelle aftaler angående tv-rettigheder og de er helt på højde med de Engelske.
Så lige på det punkt bør der ikke være den store forskel.
Inden du ikke aner hvad du snakker om så er United en vandvittig god forretning. Jovist ejeren lånte penge til at købe united. Men betaler hvert år af på gælden og hiver et kæmpe overskud ud hvert år. Hvis han solgt United ville det nok indbringe ham vel 50 milliarder uden jeg har nogen anelse om et præcis beløb.

Wow.
Fuldstændig ligegyldig liste, når den står alene.

Den fortæller intet om økonomien i de respektive klubber, kun hvor mage penge der er kommet igennem klubberne sidste år.

Jeg vil hellere se en liste med omsætning, udgifter og bundlinie. Nogen der ved hvor sådan en liste kan ses?
Inter West Ham FCK HSV 23# Marco Materazzi 16# Mark Noble 32# Peter Mølller 8# Valdas Ivanauskas
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Det er imponerende at Real og Barca er SÅ tæt på, når man tænker på de vanvittige TV-penge, der postes i de engelske klubber.

Er det nu også det? Det er altså ikke Real Madrid og Barcelona, der bliver snydt ved den spanske TV-aftale. I 16-17-sæsonen fik United £141 mio. fra den engelske tv-aftale. Real Madrid og Barcelona fik £10-15 mio. mindre (Link: https://en.as.com/en/2017/06/02/football/1496388002_966302.html). Den difference er da som minimum udlignet i de penge Real og Barca fik fra CL, hvor United måtte nøjes med færre penge EL.

Jeg vil i højere grad sige, at det er overraskende, at United fortsat ligger nr. 1 efter en sæson, hvor de netop spillede i Europa League og derudover et år, hvor pundet tog et hit overfor euroen.
Imponerende at United holder fast i 1. pladsen efter en sæson med EL.

Barcas og Real Madrids høje niveau i CL lukker selvfølgelig hullet ift. de manglende TV penge.

At United har en stor gæld betyder jo intet, når de hvert år genererer massive overskud og afbetaler deres gæld som aftalt. Det samme gør sig gældende for FCK. Gæld er kun et problem, hvis du ikke kan betale af på den.
København
Jeg vil i højere grad sige, at det er overraskende, at United fortsat ligger nr. 1 efter en sæson, hvor de netop spillede i Europa League og derudover et år, hvor pundet tog et hit overfor euroen.


United har absurd mange sponsorer - de er de absolut bedste i fodboldverden, når det kommer til at tjene penge på deres globale brand gennem sponsoraftaler, og har været det i en del år efterhånden. Det er derfor, de konstant ligger i toppen af Money League, selvom det har haltet gevaldigt sportsligt siden Ferguson stoppede (især sammenlignet med de to spanske giganter, som de konkurrerer med om toppladsen, og som har tjent enormt mange penge på deres sportslige succes de i 2010´ene).
Barcelona since the days of Rivaldo Vítor Borba Ferreira.
England: 10 ud af 20
Spanien: 3 ud af 20
Tyskland: 3 ud af 20
Italien: 3 ud af 20
Frankrig: 1 ud af 20
https://www.youtube.com/watch?v=a5odfrF_m9o
@TheFischers
Der er ingen ende på "Official Man Utd partners" - det dækker over alt fra rødvin til nudler. Klubben præsenterede sågar en ny traktor i weekenden. Den kan Real og Barca nok ikke slå.

http://www.manutd.com/en/News-And-Features/Club-News/2018/Jan/Manchester-United-unveil-new-tractor-at-Aon-Training-Complex-with-support-of-Yanmar.aspx

Annonce