Snak

Mere indhold efter annoncen
Hvis Infantino ikke er fortid efter dette shitshow af et korruptions cirkus så er fodbold komplet irrelevant fremadrettet.

Først Ronaldo´s røde kort og nu Balogun. Føj.
Fuck!
Et nyt kapitel i den store lort som er dette års VM-slutrunde.
Gad vide om Senegal-spilleren, der fik rødt mod Belgien for en lignende situation som Baloguns, også ville have fået ophævet sin karantæne, hvis Senegal var gået videre?
Trump!
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Det er lige før man skal sætte penge på at USA vinder det hele.
De skal nok finde en måde at få dem hele vejen så Trump kan stå og modtage en guldmedalje med resten af holdet.

Personligt leverer af infantino.
Det ender med at USA vinder VM via et fælles Trump/Infantino-dekret, der forbyder alle andre end amerikanere at spille fodbold i juli i USA.

Hvornår har artikel 27 sidst været anvendt "helt uopfordret" til et VM?

Hvad er konsekvenserne for dommeren, der gav det røde kort, der nu åbenbart er omstødt?
Morten Bruun er den ondeste .
"Hvis Infantino ikke er fortid efter dette shitshow af et korruptions cirkus så er fodbold komplet irrelevant fremadrettet."

Is på nu.... Han er jo lige startet ;)
Vi vil alle gerne se de bedste spillere i kamp - men det må være ens for alle.
Måske FIFA skulle overveje at indføre, at det ikke giver karantæne at få "bløde" røde kort og to gange gult (lidt ligesom håndbold). Det er også underligt, at den efterfølgende modstander skal nyde godt af, at en spiller har lavet unoder i en anden kamp.


Jeg er stor fan af tiltag om at røde kort der sker pga hændeligt uheld og hvor intentionen ikke er ond kun påvirker spilleren og holdet i den givne kamp.

Så i det henseende synes jeg faktisk det er på sin plads at Balogun kan spille sådan rent teoretisk.

I praksis så skal det selvfølgelig ikke noget man lige opfinder ud af det blå når der er en VM ottendedelsfinale på spil bare fordi værtsnationens stjerne er uheldig med en tackling
Ingen overraskelse der, så længe Imbeciltino og 🤡Trump er involveret.
COYG...... St.Pauli
Annonce