Snak

Mere indhold efter annoncen

Uwe Rösler og AGF møder Lyngby: En stor kamp

tors 31. okt 2024

Uwe Rösler ser frem til AGF's kamp mod Lyngby på søndag, som han kalder for stor. 



Læs hele nyheden her
De hvide vinder 4-0.
Alt andet end en sejr vil også være skandaløst. Dermed ikke sagt, at kampen blir en walk over - bestemt ikke - men forventer at vi sætter os på tingene, og gerne afgør kampen i første halvleg. KSDH
AGF siden 1988 Blackburn Rovers siden 1993 Real Madrid siden 1994
Det er altid en ulempe, at spille uden stemningstribunen i ryggen. Det er et af de strå, man som Lyngby fan holder fast i. Ellers forventer jeg desværre nederlag, som det efterhånden er normalen når vi gæster Aarhus, eller når AGF gælder Lyngby stadion. Det er et af de hold, hvor vi næsten altid har store problemer. Den uafgjorte på Lyngby Stadion tidligere på sæsonen må anses for at være en halv sejr.
i form af den ballade der har været - syntes jeg måske det er lige over stregen af kalde det en symbiose - For det der sker i alle klubber efterhånden med pyro osv - og det skal bare stoppes. hårdt imod hårdt.
Som Uwe siger, så er den kamp virkelig vigtig. De næste kampe hedder FCK hjemme, FCN ude og Silkeborg ude. Hvis ikke "vi" vinder over Lyngby, kan vi risikere at ryge ud af top 6 i løbet af de kampe, da der er 7-8 hold, der byder sig godt til i denne sæson. Og så vil stemningen i den grad ændre sig omkring AGF.
Annonce