Snak

Mere indhold efter annoncen

Valencia vinker farvel til kaptajnen

fre 30. jun 2017
Valencia oplyser, at de har solgt anfører Enzo Perez til den argentinske klub River Plate.

Læs hele nyheden her
Sådan, jeg har aldrig været fan af Enzo som midtbaneanker endsige anfører, da han er alt for udisciplineret og skadet. Et fejlkøb i klassen Negredo, vil nogen mene.

Den nye sportslige ledelse træffer mange fornuftige beslutninger denne sommer, hvor man uden tvivl lytter til træneren Marcelino - fordi han vil sgu have en rigtig defensivmidtbane.
En gyser er at holde med flagermus og ulve. Følg med på Twitter (@VCF__Nordic) & podcast (Valencia Weekly). https://soundcloud.com/valenciaweekly
Enig, dette salg(?) giver god mening, han har aldrig steppet op til at være mere end OK, og har sjældent set en mand få så mange gule kort, pga mangel på timing og kvalitet i hans indgreb. Spændende om der kommer noget substans ind på den midtbane nu.
FC. København - siden Højers mål mod Linfield. Valencia CF. - Siden Claudio "El Piojo" López
Han var dyyyyr
"Maradona good; Pelé better; George Best."
Har på ingen måde levet til spillet i Benfica eller prisskiltet. Har vel allerede fået flere kort end Ever ´tarjeta amarilla´ Banega fik i sin tid.
Ud, Videre!
Er de ikke også ved at skibbe Parejo afsted? Det ville i hvert fald være et godt træk efter min mening. Alt for svingende i kvalitet og decideret elendig indflydelse på holdet, når det det ikke lige kører.

Valencia trænger til en oprydning, da de seneste par års elendighed ikke alene skyldes dårlig trænervalg. Truppen har generelt haft en rygrad som en regnorm. De trænger til nogle centrale spillere, der holder et højt bundniveau og som kan binde tingene sammen.
https://twitter.com/infosfcb/status/1503096223938453508?s=20&t=19q9rsxzpUGq6ZYv4-CEDA
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Enig. For min skyld kunne begge midtbanemænd godt finde andre klubber. Men Parejo er dog stadig et slags omdrejningspunkt. Det er muligt der vil gå noget tabt i sammenholdet. Hvis sådan et eksisterer...
Boldklubben Frem - Ægte København! West Ham Utd - Forever blowing bubbles Valencia CF - Amunt
Parejo er god nok, har ikke set dårlig attitude fra ham længe, overraskende eftersom han fik frataget anførerbindet. Med en god stærk og stabil kontrollerende midtbanemand ved hans side, vil hans mere offensive forcer komme mere til syne, og ja så er han efterhånden også kulturbærer som tidligere nævnt i tråden, og han nåede da at smage smagen af succes under Unai Emery, noget han kan bruge til at løfte klubben nu.
FC. København - siden Højers mål mod Linfield. Valencia CF. - Siden Claudio "El Piojo" López
Parejo var aldrig god under Emery, men han har derimod været klubbens overordnet bedste spiller siden Pizzi var træner. At sidestille ham med Enzo er simpelthen himmelråbende dumt.
En gyser er at holde med flagermus og ulve. Følg med på Twitter (@VCF__Nordic) & podcast (Valencia Weekly). https://soundcloud.com/valenciaweekly
moderator
Var du ikke pænt begejstret da man hentede Enzo, FF?
https://kortlink.dk/sudv
men han har derimod været klubbens overordnet bedste spiller siden Pizzi var træner.

Og hvordan er det så gået Valencia i den periode? Og kan det tænkes at Parejo har en del med det at gøre? Nogle gange kan spillerkulturen kun ændres ved at at cutte de spillere, der bærer den. Så er det sådan set ligegyldigt om, de på papiret er de bedste på holdkortet.

Det er vist i øvrigt ikke første gang, det sker i Valencia. Mindes også noget lignende med Baraja, Albelda og et par stykker mere.

At sidestille ham med Enzo er simpelthen himmelråbende dumt.

Jeg har ikke sidestillet nogen. Jeg har derimod udtrykt min holdning til Parejo. At Enzo ikke holder niveau til Valencia, har ikke noget med det at gøre.
https://twitter.com/infosfcb/status/1503096223938453508?s=20&t=19q9rsxzpUGq6ZYv4-CEDA
Annonce