Snak

Mere indhold efter annoncen
Man insisterer åbenbart på at spille dumsmart i Brøndby. Håber GF fokuserer på at spille fodbold istedet for at klovne rundt i medierne

Sjovt så travlt Brøndby har med at snakke om modstanderen.

Tabermentalitet fra både Vallys, Klaiber og Villadsen.

Har man set tilsvarende fra AGFs spillere?

Hvad er det egentlig Klaiber og Vallys siger, der er så taberagtigt og dumsmart? Pas på I ikke går på autopilot. Jeg synes da de udtaler sig med ret stor respekt for AGF og deres imponerende stime.

Villadsens udtalelser - og Tahirovic ved sidst møde - er jeg dog helt enig i er dumsmarte og taberagtige.
Hvor ingen tuder, og man stiller op igen.
Måske fordi der ikke er klik nok i tre artikler med AGF, så de bliver aldrig spurgt...


It’s funny cause it’s true..

En af de sjældne dage hvor jeg håber på en Brøndby sejr. Hvis FCK ikke kan holde snor i dem fra fastlandet, må andre gøre det.
SITLIF 🤍💙 En gång är ingen gång 💚🤍
Jeg er så en af dem, der mener det.

Nu holder jeg hverken med AGF eller BIF, så jeg underskylder meget, hvis lige præcis du ikke mener, det var rigtigt ift. seneste kamp.

Det var nu bare det kampbilledet og statistikken efter kampen viste

Så tror jeg altså du skal tjekke kampen og statistikkerne igen. Der er da absolut intet i de statistikker, der indikerer at AGF dominerede Brøndby fuldstændig og skulle have vundet større end de gjorde.

Det var en meget lige kamp med et marginalt overtag til AGF, som jo så vandt fortjent på et korrekt straffe - men der skulle bestemt ikke meget til at det var tippet den anden vej.
Hvor ingen tuder, og man stiller op igen.
Det handler ikke om at spille dumsmart, men spillerne bliver spurgt af journalisterne, der prøver at skabe lidt trafik og clicks.
Både Vallys og Klaiber er respektfulde og anderkender AGF’s styrker og form, som er imponerende - og skønt det ikke altid er Tordenskjolds soldater og FCK og FCM opgør, der tales om, men en klassiker fra før FC begrebet gjorde sit indtog i dansk fodbold -men, vi taler hverken Barcelona eller Liverpool, men derimod et hold i den danske Superliga. På et tidspunkt vil de tabe, måske ikke i morgen, men før eller siden. Jeg tror det kan blive en festlig og fyldt kulisse, et lige opgør, hvor jeg naturligvis håber på sejr.

@ InfoMinister:
Så du kampen for en måned siden? Hvis du gjorde, er det måske en idé at gense den.
Statistik er noget sjovt noget at kigge på ude af kontekst. Ifølge den burde FCK have vundet i aftes, men det var fuldt fortjent, at Silkeborg vandt på en første halvleg, hvor FCK ikke dukkede op, og en anden halvleg hvor skarpheden var fraværende til at redde en uafgjort hjem.
Ro på stillingen kan være helt vendt rundt den 7/12
Brøndby spillerne snakker meget i medierne.. gab
De snakker fordi de bliver spurgt.

Hvis de sagde ´ingen kommentarer´, så ville der også blive tolket i sytten forskellige retninger på den udtalelse.
Annonce