Snak

Mere indhold efter annoncen
De pauser er så antifodbold om noget. Fair nok hvis der er meget varmt at der skal vand til, men man har altid kunne klare sig med ekstra drikkedunke langs sidelinien. Og nogen gange med en indlagt pause til at få noget væske.

Jeg synes sgu de ødelægger noget ved det. Jeg kan godt lide det der med at dødbolde skal sættes i gang hurtigt. Men den tid der spares der samlet bruges på de åndssvage pauser.
Vejle Boldklub
Det virker endelig til, at alle har forstået, at de her vandpauser er reklamepauser og aldrig har været andet. Det må aldrig ske igen efter det her VM.

Og bare for lige at understrege: Vandpauser er helt fint efter behov, men de skal ikke være obligatoriske.
Det må aldrig ske igen efter det her VM.
Jo men når de ser bund linien, efter alle indtægterne fra reklamerne.
Så bliver de svære at overbevise om at det ikke skal være standard!
Ja, det er jo det man kan frygte. I det mindste er vi selv forskånet for de ekstra reklamer herhjemme. DR kan slet ikke, mens jeg er lidt usikker på om Tv2 kunne, hvis de ville.

Tænk hvis det her VM have været på viaplay.
Tidligere har man jo blot løst det ved, at dommeren har haft mulighed for at indføre en eller flere vandpauser i løbet af en kamp, hvis han skønnede det nødvendigt. Som andre skriver er den eneste grund til disse planlagte og obligatoriske vandpauser, at der kan tjenes penge. Forkasteligt
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Man kunne også dele kampene op i 6 x 15 minutter, og så med indlagte pauser på 5 minutter imellem de 6 halvlege, eventuel med 15 minutter mellem 3 og 4 halvleg, så var der også plads til lidt show i den store pause.

Det er jo latterligt når mange kampe spilles i lukkede areaner med AC, hvor temperaturen holdes ned på 21-22 grader.
Ja verden er så simpel og der er kun plads til to yderpoler…
At have holdninger og deltage i en diskussion om forskellige tiltag er åbenbart svært at kapere for nogen.


@09043428, hmm, ja.. Men der har vel været bred kritik af FIFA og Infantino siden VM i Rusland (måske også før). Der er ikke meget der tyder på, at FIFA har interesse for andet end egen pengepung, hvor man til hvert VM oplever nye metoder for at tjene flere penge.

Så længe du, jeg og alle andre bliver ved med at se det, så bliver der forsat genereret reklameindtægter. Så kan du deltage i ligeså mange diskussioner som du vil, det kommer ikke til at ændre noget.
Hvis de skal skide 💩💩💩 , skal de gøre det på banen , for de må ikke forlade banen ...
@09043428, hmm, ja.. Men der har vel været bred kritik af FIFA og Infantino siden VM i Rusland (måske også før). Der er ikke meget der tyder på, at FIFA har interesse for andet end egen pengepung, hvor man til hvert VM oplever nye metoder for at tjene flere penge.

Så længe du, jeg og alle andre bliver ved med at se det, så bliver der forsat genereret reklameindtægter. Så kan du deltage i ligeså mange diskussioner som du vil, det kommer ikke til at ændre noget.


No shit…
Jeg er tilhænger af ytringsfrihed, kritik og debat. En offentlig samtale er ikke ligegyldig selvom tingene ikke nødvendigvis ændrer sig til sit eget ønske.
Hvis det var tilfældet så var der godt nok mange som skulle tie stille eller boykotte selve demokratiet. Men brugeren sætter ikke samme standard til sig selv..
Diskussion fremfor konklusion
“Ti stille og lad dem ødelægge sporten bid for bid, eller bliv helt væk fra sporten”.


Øh... nej?
Ti stille = du har ikke et problem
Åben muden = du har et problem

Og har du et problem, så løs det. Snak hjælper ingenting.

Jeg siger ikke, at manden skal tie stille hvis han mener, der er et problem.

Ligesom UEFA og deres ´No to Racism´ inden kampene. Det hjælper ikke? SÅ GØR NOGET VED DET.
Annonce