Snak

Mere indhold efter annoncen

Van Gaal: Barca beskylder altid udlændingene

man 11. okt 2021

Louis van Gaal mener, at FC Barcelona altid kigger efter syndebukke blandt deres udenlandske spillere og trænere, når tingene går dårligt i klubben.



Læs hele nyheden her
Da noget af det dummeste jeg længe har læst. Hvad med bl.a. Setien, Valverde og Roberto? Alle bliver kritiseret i Barca...
"The great fallacy is that the game is first and last about winning. It is nothing of the kind. The game is about glory, it is about doing things in style and with a flourish, about beating the other lot, not waiting for them to die of boredom"
Hold op en ynkelig kommentar fra Van Gaal
Hold op en ynkelig kommentar fra Van Gaal

Nu er det jo det manden er bedst til. Han er jo stadig ikke kommet sig over at han blev fyret i Man U, og kommer stadig med ynkelige kommentar over det i ny og næ, så intet nyt under solen på det punkt.
Danmark Brøndby I.F Altid og for evigt England Chelsea F.C
Det klinger noget hult og i forhold til FdJ og Memphis er der i hvert fald ingen sandhed i det. Det er andre spillere, der har stået for skud og faktisk mest de spanske. Traditionelt set, så er det vel altid stjernerne, der bliver kritiseret, når det går skidt. Træneren gør altid.
https://twitter.com/infosfcb/status/1503096223938453508?s=20&t=19q9rsxzpUGq6ZYv4-CEDA
Spanierne er dybt racistiske, og jeg taler af erfaring. Jeg har boet i en mindre by inde i landet i 7 år gør det stadig. Og ser og mærker det næsten dagligt. På en venlig måde naturligvis, de er jo afhængige af mine penge, of de andre udlændinges penge der bor her. Så han tuder skam ikke, han taler af egen erfaring.
Fodbolden har udviklet sig til en ludersport i dansen om Guldkalven. Klubberne er blevet som narkoluderen der vil gøre alt for et fix. Og fansene er reduceret til kunder i butikken.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Men alligevel er der lidt korrekt i det han siger, i den bredde sammenhæng...

De perioder hvor det kørte værst i sidste sæson, var det Martin B, Griezen, Messi, Dembele og hollænderne og Umtiti der blev krtiseret, der var en langt mere laissez faire tilgang til kritikken af f.eks. Busquets, pique og Alba fik en langt længere snor, og saådan har det været så langt jeg husker tilbage..

Det var også sådan da Laudrup spillede der, han fik langt hurtigere kritik, end de tilsvarende spanske spillere...

Så helt skudt ved siden af, synes jeg faktisk ikke at Van Gaal er for en gang skyld..., selvom at han tit skyder med spredehagl og i alle retninger...

Spanierne er dybt racistiske, og jeg taler af erfaring. Jeg har boet i en mindre by inde i landet i 7 år gør det stadig. Og ser og mærker det næsten dagligt. På en venlig måde naturligvis, de er jo afhængige af mine penge, of de andre udlændinges penge der bor her. Så han tuder skam ikke, han taler af egen erfaring.


ENIG.
Boldklubben Frem 1886 (Spillet og fast foelgende siden jeg var 4 i 1984).
Alle bliver kritiseret i Barca...


Ahhhh Ikke Laporta. Man må tage hatten af for hans politiske evner. Folk æder det råt.
Min brors kone er fra Spanien og hver gang jeg møder hans svigerfamilie der sviner de min bror og jeg til!!!
Det skyldes så primært at vi er nogle røvhuller og mobber med at hun måtte tage langt nord på for at finde en rigtig mand, deres dårlige arbejdsmarked mv.(-;

Mine erfaringer er nu at de er meget gæstfrie og kærligt folkefærd men kan være jeg bare har været heldig alle de steder i Spanien hvor jeg har været.
Håber på masser af succes til de danske hold i europa.... Liverpool- kæft hvor jeg elsker den klub!! BIF BVB R. Madrid Så kender i mine tilhørsforhold hvis nogen skulle være i tvivl.
Han minder lidt om Koeman. Man kunne spørge sig selv om det ikke nærmere bare var en hollandsk offer mentalitet, at beskylde alle andre for at det ikke går godt
Han er jo stadig ikke kommet sig over at han blev fyret i Man U, og kommer stadig med ynkelige kommentar over det i ny og næ, så intet nyt under solen på det punkt.


Han har meritterne og stjernerne på skulderen til at komme med den slags udtalelser.

Folk har glemt, at Barca var i samme sorte hul, da han overtog tøjlerne for mere end 20 år siden. Han fik egenhændigt bygget det fundament, som Rijkaard og senere Pep byggede videre på. Det var ham, der trak Iniesta, Xavi, Valdez, og Puyol op til førsteholdet - og dannede stammen på det dream team, der regerede Europa i mere end årti.

Og Van Gaal lavede jo sådan set arbejde hos Bayern, hvor spillere som Schweinsteiger og en meget ung Muller var lamineret på holdkortet. Samme Muller som Klinsi havde vejet for let forinden. Dertil kastede han en purung 17 årig og helt uprøvet Alaba ind i sæsonens to vigtigste kampe mod hhv. Barca og Stuttgart. En uerfaren Badstuber blev valgt foran etablerede spillere. Van Gaal lagde fundamentet til tre CL finaler på 5 år, hvoraf Bayern så vandt det ene.

Jeg behøver slet ikke at beskrive hans Bedrifter i Ajax, AZ og det hollandske landshold.

Manden er en legende i fodbold.
Annonce