Snak

Mere indhold efter annoncen
AGF har spillet en fin sæson og har hverken været mere heldige eller uheldige end de øvrige tophold

Hvem snakker om held eller uheld. Jeg snakker om manglende niveau i ligaen. FCM har ikke spillet op til det forventlige. FCK slet ikke. BIF er ligeledes en joke. Det var da 100 % denne sæson at AGF skulle levere deres ypperste, som kun lige er marginalt bedre end FCM.
Jeg tænker at I synes, at det har været højt niveau, nok fordi I har vundet. Sådan var der også mange FCK´ere der tænkte de spiste par sæsoner. Så det er helt forståeligt.
Jeg hepper på jer :)
@UnitedWay

Jeg er enig. I perioder er det alt for nemt at komme til chancer mod jer. Det blev nærmest et åbent hus efter Nicolai Paulsen kom ind - han er virkelig faldet i niveau på det seneste.

Men man kan sige, at på xG er resultatet jo nærmest spot on, hvis man ellers tror på den slags. Jeg synes i havde optræk til mange gode ting, men til gengæld har I vel så også ligaens bedste målmand. Så kan det godt være han kostede mod FCM, men i dag er han sgu kampafgørende på niveau med dengang i pokalfinalen. Under ham virkelig et mesterskab, den gode mand.
Langt fra den bedste AGF kamp. Vi var fx meget bedre, da vi udspillede FCM i Herning og alligevel tabte til sidst.

Dem som peger fingre af niveauet.. hmm.. de sidste to år har mestrene vundet med 63 point. FCK vandt endda med 59 for tre sæsoner siden.

Målt på resultater ender denne sæson måske med to hold, som er bedre end samtlige andre de sidste adskillige år.

Ved ikke, om det er en skala.

Heldig sejr for GF i dag efter en uheldig periode. Husk også de mange brændte straffespark tidligt I sæsonen, som kostede GF voldsomt dyrt. Det har været både stolpe ud og ind. I dag ind.

AGF burde have vundet i Haderslev sidst. Så ville uafgjort i dag have været all square
Imnotinlove - du er meget langt tilbage i bussen. Har du misset slutspillet??
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Blev der også råbt av av av i dag GF?


Nej, for SønderjyskE have ikke spillere der hele tiden lå og flæbede.

Til gengæld havde Flø og forsvaret godt nok det modsatte af travlt, og burde have fået minimum et gult kort for deres langsommelige og tidsudtrækkende udspark.
Olti Hyseni.

Sikke en spiller


Er du sindssyg han er blevet god. Jeg synes han var yderst spændende da han fik debut for et par sæsoner siden, men han har virkelig bygget på, både fysisk og teknisk. Links, der ellers plejer at have styr på sin direkte konkurrent, var helt chanceløs overfor ham. Ham får I svært ved at holde på.
Pulsen er kommet ned. Kæft et drama igen. Magter det ikke. Nerverne kan sgu ikke holde til det efterhånden. Dejligt med lidt held i dag, ovenpå de sygt ufortjente point tab imod SønderjyskE i Haderslev, hjemme mod FCN og i Herning. Links klart MOTM - fremragende indsats igen i dag. Klart sæsonens spiller i min bog. Vores held den sydafrikanske landstræner er blevet pigesur. KSDH !!!!!! Jeg tror stadigvæk på det.
AGF siden 1988 Blackburn Rovers siden 1993 Real Madrid siden 1994
El Cambio bliver en kæmpe gevinst for AGF- sikke et øjeblik for Bogere!
Cafu walked so Pallesen could run
Jeg er ked af at skulle sige det, Nikolaj Poulsen er et godt billede af det “gamle”AGF, hvor fight stod øverst på listen. Derfor man sjældent var med der hvor det var sjovt. Han er ikke faldet i niveau, det er omgivelserne der er løftet i kvalitet, inklusiv træneren. Poulsen er akkurat som han altid har været.
Annonce