Modigt dømt af dommeren. Der var uden tvivl straffe. Mexico har kun sig selv at takke for at de ryger ud. De dominerer kampen fuldstændig i første halvleg, dos Santos scorer et super mål og så skifter deres tågehoved af en træner ham ud.
Mexico ville intet efter deres mål, og de blev reddet gang på gang af Ochoa. Derudover virkede Mexicanerne ovretændte på hele banen. De sparker bolden væk når der er fløjtet, sparker den i mål et halvt min. efter der er fløjtet for offside og laver glidende tacklinger i feltet. Der var også en situation hvor Kuyt var millimeter fra at blive sparket i hovedet
Det var ikke overraskende at det gik galt for México til sidst.
Jeg er ikke bange for en hær af ulve, som bliver ledet af et får. Jeg er bange for en hær af får, som bliver ledet af en ulv.