Duelund-Dolberg-Sisto
Eriksen-Højbjerg
Delaney
Durmisi-AC-Bjelland-Nissen
Lossl (schmeichel&Ronnow)
Fremtiden ser lys ud for dansk fodbold!!
Hvordan passer Andreas Bjelland ind i den hersens "fremtidens landshold"? Han er 29 år, og dermed ældre end Simon Kjær, som ovenikøbet er anfører.
Jeg har også svært ved at se hvornår Jonas Lössl skal mase sig foran Kasper Schmeichel. Han er 29 år mod Kasper Schmeichels 31. Jeg håber da, at de stopper nogenlunde samtidig, eller at de i deres karrieres efterår overhales indenom af eksempelvis Frederik Rønnow der jo "kun" er 25, og dermed passer lidt bedre ind i det der fremtidshalløj.
Skulle jeg være fremsynet, med noget 2022 VM eller lignende, så tror jeg personligt at min 23 mand trup ville se nogenlunde således ud (Boblere i parentes):
Målmænd:Kasper Schmeichel 35
Jonas Lössl 33
Frederik Rønnow 29
(David Jensen 29)
(Jakob Busk 28)
(Daniel Iversen 24)
Forsvar:Simon Kjær 32
Andreas Christensen 25
Jannik Vestergaard 29
Mathias Zanka 31
Jens Martin Gammelby 27
Rasmus Nissen 24
Kristian Pedersen 27
Riza Durmisi 28
(Joakim Mæhle 24)
(Mads "Mini" Pedersen 25)
(Nicolai Boilesen 30)
(Jens Stryger Larsen 30)
(Henrik Dalsgaard 32)
(Andreas Bjelland 33)
(Jonas Knudsen 29)
Midtbane:Christian Eriksen 30
Thomas Delaney 30
Lukas Lerager 28
Pierre-Emile Højbjerg 26
Philip Billing 25
Christian Nørgaard 27
Jacob Bruun Larsen 23
Victor Jensen 22
(Nikolas Nartey 21)
(Lucas Andersen 27)
(Lasse Vigen 27)
(Mathias Jensen 26)
(Mikkel Duelund 24)
(Daniel Wass 32)
Angribere:Pione Sisto 27
Nicolaj Jørgensen 31
Martin Braithwaite 30
Yussuf Poulsen 27
Andreas Cornelius 28
(Viktor Fischer 27)
(Younes Namli 27)
(Kenneth Zohore 28)
(Emil Berggreen 28)
(Robert Skov 25)
(Kasper Dolberg 24)
(Marcus Ingvartsen 26)
(Emiliano Marcondes 26)
(Magnus Mattsson 22)
Mere interessant tror jeg sådan set ikke det bliver. Jeg har bevidst undladt spillere som Jens Odgaard, Jonatan Frimann og Mads Bidstrup fordi jeg ikke tror de slår igennem eller i sidstnævntes tilfælde, endnu er for unge til at være en del af truppen. Mange andre talentfulde spillere som Joachim Andersen, Asger Sørensen, Jakob Rasmussen, Victor Nelsson, Nikolai Laursen og Sammy Skytte har jeg også bevidst overset, fordi jeg ikke tror på, at de på noget tidspunkt bliver A-landsholds aktuelle. I hvert fald ikke med mere end en lille håndfuld kampe, hvis det går dem rigtig godt.
Men vi er heldigvis også i en situation pt., hvor vi har et ret ungt hold. Til VM om 4 år er vores bærende spillere i samtlige geledder jo 25-30 år med enkelte undtagelser. Det er rigtig fint, og minder vel mest af alt om VM 1998. EM 2024 er i bund og grund pendanten til VM 1998. De største profiler er rundet 30 år, mens en del af de andre stadigvæk ligger lige omkring de 30, og enkelte talentfulde navne er omkring 25-26 år.
Så med lidt held kan vi om 2-4-6 år forvente noget rigtig spændende af vores landshold. Mit bud er, at dette VM er noget for tidligt - og desuden spår jeg på ingen måder Mikkel Duelund som en fast del af det danske A-landshold før om 6-7 år tidligst. Hvem fanden skal han lige slå af?