Snak

Mere indhold efter annoncen

Vejle-back blæser til angreb mod FCM

fre 9. aug 2024

Vejle skal frem og udfordre FC Midtjylland og ikke indstille sig på at spille en forsvarskamp, siger backen Marius Elvius forud for fredagens opgør.



Læs hele nyheden her
Hah ja bare prøv at blæse til angreb Vejle.... Selvom FCM har lidt skader og lidt reserver der spiller i aften burde Vejle blive straffet..... FCM er endelig ved at ramme et godt niveau nu
FC Midtjylland <3
Ja - højrøvet har I altid været ude på heden.
Vejle spille angrebsfodbold? Den var ny. Uden tvivl suppens mest defensive hold (hvilket de var gode til i sidste sæson)
Det er nu en ret vinklet overskrift og ikke ligefrem det jeg læser ud af interviewet. Uanset vi taber som vi (næsten) altid gør i Herning, så skal vi selvfølgelig fortsætte den nye mere offensive spillestil.

Vejle har tabt sæsonens første tre kampe, men de seneste to dog kun med ét mål mod henholdsvis Brøndby og FC Nordsjælland.


Bold.dk alle 3 kampe er tabt med 1 mål, ikke kun de 2 sidste.
Jeg vil mene, at i aften er en gylden mulighed for Vejle at få point på MCH Arena.
FCM sparer helt sikkert en stribe top-spillere, og en småskadet Buksa er allerede meldt ude. Bredden i FCM-truppen er stor og burde være nok, men jeg forventer nu en lige kamp.
Gevinsten for FCM både sportsligt og økonomisk ved at gå videre mod Ferencvaros er alt for stor til ikke at topprioritere kampen på tirsdag - alene en opgradering fra Conference til Europa League samt kvalifikation til CL playoff kamp er minimum 50 mio. kr. værd (taberen af CL-playoff får 30 mio. kr.), og et potentielt CL-ligaspil er selvfølgelig en gevinst i en verden for sig .
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Tror det bliver en ret lige kamp, men selvom vi spiller med en til dels roteret trup, skal vi gerne kunne vinde.



Bedman
Klart en mands ytringer, er ensbetydende med at vi alle er ligesådan.

Jeg forventer ikke, at vi får point med hjem fra Herning, men jeg forventer, at vi yder en ordentlig indsats.
Om det er til vores fordel, at kampen er midt i deres europæiske kampagne, så deres fokus ubevidst er på kampen på onsdag..? Tja, FCM bør være så professionelle, og de kan sagtens spare nogle spillere uden at det går ud over kvaliteten.
Danmark: Vejle Boldklub England: Manchester United Tyskland: Borussia Mônchengladbach
Fodboldens ABC:
Vejle spille angrebsfodbold? Den var ny. Uden tvivl suppens mest defensive hold (hvilket de var gode til i sidste sæson)

Men har du set dem i denne sæson? Uden Albentosa står vi ikke helt så dybt længere, og har dermed et noget mere offensivt udtryk.

OT: Selv med skader og rotation er FCM mere end en klasse over VB, så det kommer ikke til at betyde noget som helst, at FCM har en europæisk kampagne at tænke på også. Det går vel som det plejer for VB; vi spiller som sådan fint med, tilspiller os nogle chancer (og kommer måske sågar foran!), hvorefter man får gummiben og laver en bunke personlige fejl! Jeg håber det selvfølgelig ikke, men vi (VB) er ekstremt dårlige til at lære af vores fejl! Mit bud på et resultat: 4-1 til FCM... desværre 😟
Lockup, tvivler stærkt på man sparer så meget som du ligger op til. Der bliver måske skiftet ud hvis man er foran henne i 2. Halvleg. Men det er jo først på tirsdag de spiller. Der er masser af dage til at restituere. Og de har et glimrende udgangspunkt derudover.
Holder ubetinget med FCM men Vejle kan sagtens få noget med hjem fredag aften. Syntes Vejle har mange spændende spillere, så tror på en helt tæt kamp
Annonce