Snak

Mere indhold efter annoncen

Vejle-boss freder Prelec trods 'full blown krise'

søn 15. sep 2024

Henrik Tønder er måske en af Superligaens mest pressede mennesker i øjeblikket. Han er direktør for et kriseramt mandskab, som står med nul point efter otte kampe. Dette tog han en snak med Bold om efter ydmygelsen mod Viborg.



Læs hele nyheden her
Det er så ikke Tønder, men Andrew som beslutter om Ivan skal fyres eller ej.

Men Ivan har fået mange chancer, og han VIL bare ikke ændre system, på trods af at enhver idiot kan se at den 2-mands midtbane ikke virker.

Ivan har ikke haft meget - faktisk mindre end sidste år - at arbejde med mandskabsmæssigt, så her kan han ikke klandres. Men den dumstædige insisteren på at spille et system som krystalklart ikke virker - det er ikke ok.

Så jeg mener desværre også at nu er det tid til en fyring.
Men Steen, når du skriver det er Zolotko der bestemmer om træneren skal fyres (og det er sikkert rigtigt) så er han vel ikke interesseret i at påføre klubben yderligere udgifter når han gerne vil sælge klubben.
Når trænere meldes “fredet” betyder det oftest at beslutningen om fyring er taget.
Det har længe været et idéforladt VB mandskab - det har i hvertfald set sådan ud. Træneren spiller ikke kampene, men som clichen, kedeligt med rigtigt siger, så er det bare lettere at sige farvel til én mand, fremfor en hel trup. Tænker nye friske øjne, kan give et boost og fornyet energi. De kommende kampe SKAL give point, ellers må konklusionen ganske enkelt være, at VB bare ikke hører til i superligaen længere. Folkene bag skrivebordene, har nok heller ikke gjort tingene lettere med dets handler ind/ud.
Meget meget få steder ville en træner overleve 8-9 liganederlag i træk. Når man tænker på Vejles elevator-tilværelse ml. superligaen og 1. div, så kunne man spørge om der købes særligt klogt ind, og om det ikke burde være Henrik Tønder eller sportschefen som skulle skiftes ud?
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Mon ikke at han er sacked in the morning?

Vejle skal have en ny træner ind med nye ideer.
Manchester United siden 92, GF siden 96. 50+1 er vejen frem.
Når en klub siger at de freder træneren, betyder det at de nu aktivt leder efter en afløser. Jeg vil blive meget overrasket, hvis Prelec stadig er Vejle-træner når næste runde starter.
i de næste 5 kampe skal man møde FCK to gange. Men ellers har man Sønderjyske, AaB og Lyngby, som er de 3 andre klubber jeg tillader mig at sige er dem som VB kæmper med imod nedrykning. Får man ikke 3-4 point i de kampe ser det mere end svært ud.

Jeg forstår ikke hvis man ikke reagerer. 8 kampe og 0 point. Nu taber man så 0-5 hjemme til en direkte modstander i nedrykningsspillet. Man er ude af pokalen, hvor man taber til et 3. divisionshold.
Det burde være nu man finder en ny træner.

Jeg gad godt vide, hvad det er, Prelec ifølge Tønder gør så godt, at det berettiger, at han ikke skal fyres? VB har nu i 2,5 år spillet noget af det mest dødssyge fodbold, hvilket man accepterede, da resultaterne var ok, men nu, hvor man hverken vinder eller spiller "smukt", må det være slut for Prelec. Sidste år blev der da i det mindste fightet så det var en lyst; mon ikke æren for det nærmere skal gå til Albentosa end Prelec, når man nu betragter denne sæsons usandsynligt slappe indstilling? Jeg har ikke set VB spille så ringe siden Carit Falch var træner... og dengang havde man heldigvis boller nok til at fyre ham!

Sæsonen er slut, det er fuldstændig urealistisk at tro på overlevelse. Og det er egentlig heller ikke det, som jeg tror, at en fyring af Prelec vil give en chance for. Vi har brug for en motivator i VB, som kan sætte kursen for den nye tilgang, så vi er klar til at spille med om oprykning i næste sæson i NordicBet-ligaen. Det skal gøres uden alle de lykkeriddere, som intet bringer. Hvis etablerede danske spillere er for dyre, så brug flere unge. Måske det ville have en positiv effekt på rekrutteringen af unge talenter udefra, hvis man nu vidste, at man ikke skulle forbi 10 lykkeriddere inden man fik chancen på 1.holdet!
Der er kun en grund til at Tønder udtaler sig så skråsikkert som han gør.
VB har simpelthen ikke råd til at hyre en dyr træner og samtidig fyre Ivan Prelec, der fortsat skal have løn i et år.

Hele VB´s fortsatte forretning for 2024 stod og faldt med om Onougka og Provstgaard blev solgt.
Onougka gjorde, og indbragte vist 10-15 mill i indtægt. De indtægter røg direkte ned i et par huller, der skulle lappes.
Provstgaard gjorde desværre ikke. Den mundtlige aftale med Lecce blev aldrig underskrevet af italienerne, og dermed blev "VB`s største salg" ikke til noget. Min 40 mill kroner, som kunne have givet den sportslige ledelse den arbejdsro til at handle, kom aldrig på kontoen.

Klubben har simpelthen ingen penge på transferkontoen, og derfor kan Prelec ånde lettet op.

I stedet blev endnu et nogle spillere lejet ind. Jensen, Van Bruggen og Yeboah. Spillere som man håber på en "her-og-nu" gevinst på på banen, men som aldrig vil genere en transferindtægt hvis de klarer sig godt.
VAR er den rigtige løsning. Det er fodboldloven den er gal med ....
Annonce