Snak

Mere indhold efter annoncen

Vejle-talent skifter til Serie C-klub

tirs 5. aug 15:37

18-årige Aiham Dahche er ifølge Bolds oplysninger skiftet til den italienske klub SS Monopoli, der spiller i Serie C.



Læs hele nyheden her
Hvor er det fedt.
Javel, med det klubnavn er han nok landet på "tag chancen"-feltet og har taget det meget bogstaveligt.
B93, klubben på Østerbro.
Der er da flere og flere som tager til de her små italienske klubber synes jeg. Fint for dem med et eventyr. Tænker det er lige så udviklende som at skrive med en danske 3. division eller tage til en klub i Danmarksserien. Og på det personlige plan nok endnu mere.
Vejle Boldklub
@X-box Christian

De hold der spiller i Serie C er professionelle. Så tænker mere det svarer til den danske 1. Eller 2. Division.
Gad vide om VB får noget ud af det økonomisk?
ALTID Vejle Boldklub. Husker storheden. ALTID Barcelona. Kaerlighed til spillet i hver kamp. Landsholdet kun paa DR1. Boykot DBU og FIFA indtil korruptionen er væk. Officielt fodbold-ID til ALLE der vil på stadion. Boykot VM. Nej til pyro.
Nyt træningsmiljø, personlig udvikling
De hold der spiller i Serie C er professionelle. Så tænker mere det svarer til den danske 1. Eller 2. Division.

Den tredje bedste række i Italien er selvfølgelig markant stærkere end den tredje bedste række i Danmark.
You can talk about spirit, or you can live it - Jürgen Klopp
De danske klubber skriver ofte under på at de afgiver retten til en uddannelseskompensation hvis det er spillere som de ikke selv ønsker at forlænge med men gerne ønsker at hjælpe videre. I nogle ligaer er beløbet for at hente en gratis ungdomsspiller fra udlandet så urimeligt stort at det sætter en stopper for det hvis ikke klubberne afsiger sig kompensationen.

Jeg mindes at hvis en portugisisk klub fra bedste række ønsker at skrive kontrakt med en dansk U19 spiller til deres U19 eller U23 hold, så skal de smide over 400.000 EUR i kompensation selvom den danske spiller er sorteret fra og ikke er tilbudt en ny kontrakt.

Der er nu engang større chance for at en spiller senere kan blive solgt nogle gange (inkl. Uddannelsespenge til den danske klub) hvis han skifter til udlandet end hvis han fx skifter til Hedensted som de fleste kasserede VB spillere gør.
Annonce