Snak

Mere indhold efter annoncen

Vendsyssel handler ind hos estisk mester

man 24. aug 2020

Vendsyssel har hentet venstrebacken Henri Järvelaid hos de estiske mestre fra Flora Tallinn.



Læs hele nyheden her
Det lyder spændende. Forholdsvis produktiv af en back at være.

Den venstre back har også været en akilleshæl længe (hverken Blåbjerg eller Søren Henriksen var naturlige på positionen).

https://www.youtube.com/watch?v=U7qKZU-5yQg
Støt dit lokale fodboldhold
HB Køge havde for nogle år siden højrebacken fra det estiske landshold. Det var ikke noget at råbe hurra for. Der er kæmpe niveauforskel på dansk og estisk klubfodbold. Men måske er han god og kan få det til at spille i Hjørring.
@den grimme ælling.

Jarvelaid er et større talent end Mööl, og har tidligere i sin karriere været til prøvetræning i Tottenham og har vist fremgang de sidste 18 måneder.

Han er en solid back, dejlig offensiv og har en vandvittig frisparksfod for estiske standarder. Laver nogle dejlige raids fremad i banen og passer sine defensive pligter og med tilgangen i af Ken Kalleste lugtede det også af et salg.

Fornuftigt af Flora og fornuftigt af Vendsyssel, ham bliver i glade for.
HB Køge havde for nogle år siden højrebacken fra det estiske landshold. Det var ikke noget at råbe hurra for. Der er kæmpe niveauforskel på dansk og estisk klubfodbold. Men måske er han god og kan få det til at spille i Hjørring.


Ja, Karl Mööl. Fedt navn i øvrigt. Han var dog også lidt ældre (25) og heller ikke mere landsholdsspiller end, at han har fået 9 kampe i alt.

Der er givetvis forskel på Estisk og Dansk fodbold (der bor også kun 1/5 antal mennesker i Estland). Formodentlig er Järvelaid også hentet som en spiller, der skal udvikles på.

@Bjerghest:
Spændende!
Støt dit lokale fodboldhold
Nogen der kan sige noget om Rauno Sappinen? 18 mål i 18 kampe er ikke helt dumt. Har han niveau til Superligaen?
@ditka - det kan jeg. Han er for god til Estland, men får dårlig til udlandet, hvilket du også kan se på hans stats fra andre klubber

Han har muligvis niveau til (bund)-Superligaen, men den slags bold som Flora Tallinn praktiserer er baseret på en possesion og indlæg i feltet. De hold der gør det i Suppen er økonomisk andre steder og kigger efter en type der er yngre end ham. Jeg er meget mere til Edrissa Lubega fra Paide, han kan sku lidt det samme er yngre og hurtigere.

Så var der mere tjubang i Erik Sorga sidste års topscorer, han kunne begå sig i suppen, men sproget og kulturen kunne måske stå i vejen.
Niveauet i den estiske liga (og den lettiske og litauiske) er meget, meget lavt. I den estiske er der samtidig ekstremt stor forskel på top og bund, så der bliver scoret virkelig mange mål, og man får næsten hvert år nogle spillere med nogle temmelig vilde stats.

Eksempelvis havde Alassana JATTA 17 kampe/13 mål for Paide, da Viborg købte ham. Dem nåede han så 25 kampe/7 mål for i sidste sæson.

Tidligere sæsoners topscorere, såsom Nikita ANDREEV, flopper som oftest i udlandet.
Andreev kom til Spanien og fik kun begrænset spilletid på Almerias B-hold i fjerdebedste række. Brasilianeren Liliu kunne ikke komme på holdet i Brommapojkarna efter 68 kampe/56 mål i Estland. Albert Prosa floppede i Malta og Finland efterfølgende.

Man skal altså ikke lade sig snyde af de mange mål i den liga. Dermed ikke sagt, at der ikke kan findes gode spillere i de baltiske lande, men man skal nok passe på med at kigge for meget på stats :-)
Annonce