Jeg har svært ved at se argumenterne for, hvorfor Fremad Amager, Vejle og Nykøbing skulle slutte over Vendsyssel, må jeg indrømme. De sluttede allesammen håbløst langt efter dem i sidste sæson, og ingen af dem har forstærket sig nævneværdigt. Vejle har endda mistet deres klart bedste spiller.
Vejle har fået ny træner og forstærket sig, bl.a. med to dygtige centerforsvarer (en solid defensiv er vigtig for succes). Amager har forstærket sig med stærke navne. Nykøbing har så vidt jeg ved holdt på deres trup og må således formodes at udvikle sig gennem kontinuitet.
Vendsyssel har derimod sagt farvel til OTTE spillere fra den optimale startellever plus det løse. Tryllerik er ved at ændre holdets profil fra en fysisk stil til en mere boldspillende stil, så gennemsnitshøjden er vel faldet en 10-15 cm samtidig med, at erstatningerne for de rutinerede afgange (Jesper Christiansen 39, Chris Sørensen 40, Thomas Dalgaard 33) er unge talenter på 20-23 år. Udover at holdet skal spille en ny slags fodbold vil der givetvis også komme flere udfald qua den mindre rutine, og man kan ikke som før kæmpe sig til points med en overlegen fysik. Eksempelvis har man allerede i de første træningskampe lukket en del mål ind efter standardsituationer.
Ambitionen ved investortilgangen var at satse på talenter og superliga indenfor en årrække - ikke med det samme. Man er sikkert fint tilfredse med, at denne sæson sandsynligvis bliver en opbygningssæson.
Der går i øvrigt rygter om, kampen i Hjørring er flyttet til kl 16, kan nogen bekræfte? Fandeme latterlig behandling af alle de fans, der har bestilt tog— og færgebillet i så fald
Det står der i hvert fald på DBU´s kampprogram. Hvad årsagen er, kan jeg ikke sige. Det er måske fordi det falder lidt sammen med den store ungdomsturnering, Dana Cup.