Det her er da noget af en whataboutism nyhed. Sparkede Onana straffesparket? Nej. Kom videre.
Snak
man 26. okt 2020
Det er lige før, at Venlos målmand ydmyger sig selv mere her, end hvad Onana ville have gjort, hvis han havde sparket straffesparket. Fair nok, jeg kan da godt se, at det ikke ville have været den fedeste situation, men på en dag hvor man lukker 13 mål ind, kan dette da dårligt være detaljen, man hænger sig i. I øvrigt tror jeg, at Onana ville have miskrediteret sit navn gevaldigt, havde han sparket det. Det ville i hvert fald ikke have været udtryk for særlig meget sportsmanship
history is dying sorry we were only kidding
man 26. okt 2020
Ser ikke noget ydmygende i at keeperen fik lov til at tage straffesparket. Som andre skriver, er det jo nok udsigten for at få et mål på CV´et som keeper, der gør, at man gerne ville sparke. Ligesom jeg heller ikke tror at Peter Schmeichel sparkede straffe mod Belgien for at ydmyge deres keeper, men få at få et mål.
Højdepunkter i mit liv:
1987: Bliver fan af Dynamo Kiev
1988: Bliver født
1995: finder lykken i engelsk fodbold via Arsenal
2005: AGF
sympatiser med:
Wolves, Rushden & Diamonds, Santander, Athletic Club og Werder Bremen.
man 26. okt 2020
imo handler det om at følge staffeskytterækkefølgen (hvis der er en sådan); dernæst har det noget at gøre med hvad kampen står - og dernæst kommer den berømte fingerspidsfornemmelse...Og så har der jo alle dage været målmænd som yndede at sparke som én af de fem første ved en straffesparkskonkurrence. (og så er der sådan nogle skøre kuler som Chilavert;-)). Men altså rækkefølgen først. Ellers ender det jo i ren Kløvermarken hver gang der skal tages et straffe...igen - det er blot min mening. Iøvrigt kan jeg sagtens forstå hvis man som målmand ønsker at afprøve følelsen omkring dét at have scoret et mål
(iøvrigt husker jeg flere gange Schmeichel Senior tigge og be´ om at få lov at sparke:-))
(iøvrigt husker jeg flere gange Schmeichel Senior tigge og be´ om at få lov at sparke:-))
man 26. okt 2020
Det da fint, fodbold har alle dage været underholdning, pludselig er det desværre blevet et business set for involverede parter. Hvis modstanderne ikke kan lide det, så må de jo bare save modstanderen ned, så sidder det nok i baghovedet på rainbow-flick kongen hvis det er, hvis ikke, fair nok.
Der er jo ikke noget underholdende i at se mesterholdet putte nummer 10, 11 og 12 i kassen mod et lortehold som Venlo. Man er selvfølgelig forskellige, men hvis du nyder at se giganterne stå og trampe på bundholdenes hjælpeløse kroppe, så er det vel lige før du skal igennem en omgang terapi.
Ja, de kan hakke dem ned og vise alle de unge verden over at det er okay at udøve vold. Begge dele er unødvendige i en kamp som for længst er overstået.
Flotte driblinger osv. er underholdende så længe kampen lever, efter den er afgjort er det ofte bare pinligt.
ok
man 26. okt 2020
Der havde måske også været større chance for at de brænder, hvis keeperen sparker
Med svaghed for Liverpool, vil svarene nok være lidt farvede...
man 26. okt 2020
forstår sagtens Venlo målmanden der er jo ingen grund til at ydmyge modstanderen mere en højst nødvendigt
man 26. okt 2020
Hva´ klager han for? Havde da været helt på sin plads, hvis Onana havde fået muligheden for at score. At Delano, samt sit hold, ikke kan holde Ajax fra at score ka´ da aldrig være Ajax´ problem.
Hva´ bli´r det næste? At bandlyse tunneller, panenka´er o.l., fordi de er ydmygende? Wauw.
Problemet er at han ikke er den egentlige skytte og han altså kun vil sparke fordi de er foran med absurd mange mål, det ER faktisk ydmygende og helt unødvendigt ... det er jeg enig med målmanden i.
Tunneller etc. sker jo midt i en kamp hvor det nemt kan være det smarteste, men også bare være en god måde at underholde på fordi det ser fedt ud.
man 26. okt 2020
Jeg har ikke så meget at tilføje til selve debatten, hvor der er fornuftige argumenter både for og imod, at Onana skulle tage det straffespark.
I stedet vil jeg linke til et legendarisk eksempel på ydmygelse af en underlegen modstander i form af Leeds - Southampton anno 1972: https://www.youtube.com/watch?v=lq4ZKqk1ULE
Gedigen showboating af et hold ægte røvhuller til soundtrack af T-Rex. Det er rent guld.
I stedet vil jeg linke til et legendarisk eksempel på ydmygelse af en underlegen modstander i form af Leeds - Southampton anno 1972: https://www.youtube.com/watch?v=lq4ZKqk1ULE
Gedigen showboating af et hold ægte røvhuller til soundtrack af T-Rex. Det er rent guld.
Chelsea siden 2002, Manchester City siden 2007, Paris Saint-Germain siden 2010 & Newcastle siden 2020.