Redigerettirs 13. feb 2024
Hvor stor del af abbonnementsprisen der går til kommentatorer osv. har jeg ingen konkret indsigt i. Men jeg kan ikke forestille mig at en dansk kommentator er ret meget dyrere end f.eks en Hollandsk kommentator. Og jeg er ganske tilfreds med de danske optakt/nedtakt osv, men det er på ingen måder dårligere kvalitet eller færre tidligere pro spillere som eksperter/i studiet i de andres lande produktioner - tværtimod. Så jeg kan ikke tro at de andre lande har en kæmpe besparelser der i forhold til DK.
Jeg er fulgt klar over at et land med mange seere som f.eks Tyskland, der vil det relativt være billigere pr. forbruger at lave optakt/nedtaktsprogrammer osv.
Men selv når man så sammenligner med lande med omkring samme antal brugere som i Danmark, som f.eks Holland der kan de levere Premier League mm. og samme type optakt og nedtakt og fodbolddebatprogrammer, men til mellem 80 og 120 kr månedligt.
Jeg har desværre ingen præcise/konkrete tal på hvad hver land betaler for at købe selve rettighederne. Disse tal er hemmelige. MEN jeg har prøvet at være kildekritisk og finde de mest troværdige mediers bud på hvad prisen har været i de enkelte områder (ved at læse mig frem til hver enkelt medies bud i deres respektive lande).
Her ligger Danmark som et af de aller dyreste områder, på trods af få indbyggere og dermed færre seere.
Dog mener jeg at selv uden de præcise tal, at man kan argumentere for at jeg må have ret. Det er usandsynligt at alle andre lande har en sportskanal der kan overleve i hvert enkelt land hvis den kørte med kæmpe underskud. For de tal der er nemme at finde, det er hvad et Viaplay Sports abbonnement (eller tilsvarende f.eks Sky Sport osv alt efter hvem der er udbyder i hver enelt land). Og her viser tallene tydeligt at der er noget galt. For som sagt så er det dyreste abbonnement for at se PL (udenfor UK og udenfor Skandinavien) det er Tyskland med 188 kr månedligt. Holland, Belgien osv koster det mellem 80 og 120 kr osv osv.
Man kan så sige at hvis jeg er blevet snydt til at tro at prisen er så dyr i DK fordi Viaplay bare tjener fedt på det - at de godt kunne sælge produktet til os for de max 188 slm resten af verden betaler. Ja så ville det overraske mig. Men det ville stadig falde ind under min pointe, at de kan kun tage så høj pris fordi vi er villige til at betale.
Dog tror jeg stadig mest på at det er fordi vi i DK betaler en unormal høj pris for rettighederne - fordi vi selv har budt dem op.
Men om det er hønen eller ægget der er for dyr, er for mig egentlig ikke interessant, det er at prisen for os forbrugere er 4 gange højere end resten af verden der undrer mig. Og som sagt er min holdning at det er selvforskyldt. Og jeg kunne godt se det spændende i en form for fælles front. Hvor man stod sammen som forbruger og opsagde. Sådan at udbudsprisen/abbonnemtsprisen faldt til prislejet i resten af europa.
Også er jeg helt med på at med skatteregler, højere lønninger i DK, købekraft osv så ville vores pris skulle være omkring 5-10% højere end prisen i Holland, Belgien osv. Men 120 kr + 10%, derfra er der stadig rigtig langt til den pris der nu opkræves i DK.