Snak

Mere indhold efter annoncen
Hvor er det skønt at se, at jeg ikke er alene med min Ortved-aversion.
Enerhverende stemmeføring, skriger, er utrolig regelret (man kan lige forestille sig at skulle spille et spil med ham i folkeskolen) og kommer med diverse klamme allegorier og ordspil, hvor man tydeligt fornemmer, han er helt vildt i flow med sig selv.

Lad os håbe, TV2 kan være et dødsstød til Viaplays latterlige priser og produktioner. TV2 skal dog lige smide Kenneth Perez så langt væk, at man ikke kan forstå det. Så ser det udemærket ud.
Aarhusianer og glødende AGF-fan siden fødslen.
“ Men vi oplever, som mange andre de aktuelle tider er præget af udfordringer”……

Eller at ihvertfald2 af hovedgrundene er, at hhv Brøndby el FCK er på menu kortet mere
For dem er Viaplay jo “glade for at vise”……
Sic parvis Magna : Storhed begynder i det små ———-Slava Ukraini
Jeg opgav viaplay dengang de hævede det til 450kr.
Håber, at mange vil følge samme eksempel.

Ser i dag stort set kun Valenciakampe, og det er ærlig talt super rart ikke at have så meget fodbold, som fylder i hverdagen :)

Og må også lige melde mig i koret om, at Morten Bruun er en fremragende kommentator. Er super objektiv og har altid styr på, hvad der foregår i begge klubber på banen og ikke kun de største (Barca og Madriderne).
Morten Bruun, Laudrup brothers med Preben som wing man, Per F og faktisk ogsaa TK...
Byens Hold? Licens i Gentofte og træner på Frederiksberg… Hader alt ved Herning. 2026/27 handler for BIF om at undgå nedrykning.
Carsten Sæby, det er sgu da en no brainer at han er blandt de 6 udvalgte! Det er kun Morten Bruun og TK (aka bondeknolden og håndboldtossen) fra tv2 der overgår den mand i komplet inkompetence...


Der er nok mange delte meninger om hvilke kommentatorer som man foretrækker til at dække en kamp. For mig er Sæby en af favoritterne.
Nordens største!1
Overraskende positivt at se at så mange deler mening med mig angående Sæbye og Ortved. Der er håb forude!
Morten Bruun er kongen, ingen hysteri, faktabaseret og neutral.
Gul er en smuk farve, også når det ikke er påske
Morten Bruun er den bedste kommentator der er, så den påstand må du stå alene med.


Ikke helt alene, for jeg synes godt nok også han er frygtelig at høre på.
Hvis ikke jeg kan få Mølby i ørene, så skifter jeg til engelsk kommentator spor.
Nine Season Wonder
For den ukyndige er det at være en god kommentator formentligt, at Ortved skal ramme 177 decibel når der scores.

Morten Bruun kommer med flere interessante betragtninger end de fleste, men kan på nogle lyde lidt for kedelig, de fleste jyder vil dog nok ikke synes det.

Tiden bør være inde til at vi får folk på skærmen der kan nørde mere med opstilling, taktik, etc. Og ikke bare siger de åbenlyse ting, hvis det er hvad de bidrager med, vil jeg hellere have stadion lyden.

De kan gøre det, til dels, I Tyskland omkring EM/VM. Og i Sverige med Hans Backe, der har analyser på et højere niveau. Det er en helt anden oplevelse man får, og noget flere vil betale for.
Hvad laver tibetanske munke? De spiller jo happy jazz - AaB af 1885
Annonce