Og hvilken rolle havde Henrik Tønder i øvrigt i alt dét hejs dengang?
.. Selvfølgelig kan Fredberg fortsætte i VFF, og Verhagen er i øvrigt det eneste (og til gengæld sindssygt store) fejlskud indtil videre i hans tid i Viborg. Alle mennesker kan fejle, og for mig at se er idéen ikke værre end de klubber, der henter kinesere til klubben for at sælge dem igen et halvt år efter. Det var til gengæld meget, meget ringe research, om end man kontaktede det hollandske fodboldforbund for at høre, om han nu også er en ægte person, hvilket det bekræftede. Ikke en undskyldning, men mon ikke han trods alt havde googlet ham.
MHt til Tønders rolle den gang, så ved jeg det ikke. Jeg fulgte ikke med i det, da det bare var sørgeligt.
Jeg synes heller ikke det er sammenligneligt. Fredbergs job er vel at handle spillere, men det udstiller ham da helt vildt at han åbenbart intet aner om hvad han køber. Meldingerne fra Næstved og andre steder hvor Verhagen har været il prøvetræning, er jo at han slet ikke havde niveau og at de nærmest var målløse.
Fredberg har jo nok derfor ikke set ham spille men har købt katten i sækken, forført af en falsk mail. Den gamle regel om at hvis noget er for godt til at være sandt, så er det nok ikke så sandt alligevel, den kunne Fredberg godt lige have haft med i sine overvejelser.
Påstanden om at Fredberg ikke bestrider sit job godt nok, har jeg dog primært hørt fra Viborgfolk.