Redigerettirs 3. sep 2024
Trist nyhed og især trist for Zan, sidste sæsons bedste VFF´er.
Jeg har forsøgt, at finde visdommen i, at Jakob Poulsen til denne sæson havde valgt at bytte rundt på Zaletel og Bürgy/Radic. I Viborgs store sæson 22/23 spillede Bürgy til højre og Zaletel til venstre. Det virkede naturligt, at duelspilleren Zaletel lå til venstre, mens den dygtigere spiller på bolden, Bürgy, lå til højre (begge er højrebenede). For mig at se, lignede det, at de hver især, spillede på favoritpositionen.
Hvad der har gjort, at man fra trænerteamets side havde valgt at bytte dem rundt, har jeg ikke kunnet få et rigtigt godt svar på.
Starten på denne sæson havde heller ikke kunnet dokumentere, at det skulle være en god ide, at bytte. Tværtimod. Tre mål indkasseret i hver af de fire første kampe var hård kost!
Påstand: Sat på spidsen, kan Zaletels skade indirekte være et resultat af, at der er blevet byttet. I den nye konstellation, var det nemlig i højere grad Zaletel, der skulle deltage i opbygningsspillet. Baseret på øjetest, virkede det forkert. Zaletel virkede mere udfordret og ukomfortabel med det større ansvar i den opbyggende del af spillet, mens Bürgy blev "gemt væk" ovre til venstre.
Da skaden i Parken indtraf, var det netop i en situation, hvor Zaletel forsøgte at vinde kontrol på bolden - hårdt presset af en modstander - i opbygningsfasen. Ude af balance fik han lavet en akavet bevægelse, der ulykkeligvis blev fatal.
Øv!