Snak

Mere indhold efter annoncen

Victor Froholdt kan genvinde Superliga-pris

ons 2. apr 2025

Victor Froholdt og Noah Nartey er blandt de nominerede til prisen som månedens unge spiller i 3F Superligaen. Froholdt vandt prisen i februar. 



Læs hele nyheden her
FCK har været skandaløst ringe i marts og har en sejr. Jeg er med på Froholdt på ingen måde er faldet igennem i kampene, men han har 0 mål og 0 assists, så hvis han får den må det være pga hypen. Som jeg ser det er det kun Noah Nartey som er mindre oplagt til at vinde titlen. I et svagt felt vil jeg pege på en af de to fcm’ere.
Der er ingen tvivl. Det er Caleb Yirenkyi.
Syntes måske godt at Christian Gammelgaard med 1 mål og 2 assists i Marts kunne have klemt sig ind på denne liste. Men det blev det så ikke til.
Liverpool og VB fan siden midt 80'erne. Bopæl v/Silkeborg men trofast VB fan. Sæsonkort til Nørreskoven - Række 12, plads 105
Spøjst. Noah Nartey har spillet to af sine måske svageste Brøndby-kampe i marts-måned, og her tænker jeg på Silkeborg og FCM-kampene. Virker lidt mystisk at han er nomineret.
Hvor ingen tuder, og man stiller op igen.
Froholdt har da gjort det ret godt. Han tager initiativ og det er ikke altid der lykkes, men han kæmper.

Nartey er en dygtig spiller, men har i marts ikke være særlig god. Silkeborg kampen var muligvis hans dårligste præstation.

“Whoever invented soccer should be worshipped as god.” – Hugo Sánchez
Caleb eller Bravo er vel oplagte. Jeg ville selv vælge Caleb, for filan han er god!
Annonce