Snak

Mere indhold efter annoncen

Vidundermål sikrede Barcelona tre point

lør 7. mar 22:56

Lamine Yamal sikrede Barcelona en 1-0-sejr, da de forsvarende mestre stødte sammen med Athletic Club.



Læs hele nyheden her
Vigtig sejr på en altid svær udebane og et konge mål fra Yamal. Men MOM var Joan Garcia i målet, som reelt set holder Barca inde i kampen flere gange med flere klasse redninger. Han må være en kommende landsholdsmålmand for Spanien til VM
Joan gjorde det super, men Bilbao var altså ikke særlig farlige og der var ikke brug for super redninger. De stærke indgreb kom mere ude i feltet eller udenfor og i opbygningsspillet. Forsvaret stod godt i dag og lagde fundamentet for sejren.
Vildt mål af Yamal, i en kamp hvor han som sådan ikke spillede i par! Men han ER bage vigtig, selv på dage hvor tingene ikke kører for ham. Pedri, selvfølgelig god da han kom ind, men Garcia må have MOM - han spillede fremragende, årvågen og hurtig, med hurtige reflekser, ham kan vi takke for det gode resultat. På en dag hvor spillet ikke kørte var det trods alt dejligt at se at alle kæmpede. Jeg savnede IKKE Kounde overhovedet - mine nerver har det bedre uden ham ;)
Middelmådig præstation og tydeligt CDR stadig sad i benene

To ting vi kan konkludere

Garcia er kommende førstemålmand for det spanske landshold og virkeligt et fremragende køb

Cancelo skal starte på den ene back og der skal altid være en udskiftning reserveret til ham de kampe han ikke rammer niveau eller falder igennem som i anden halvleg for hold da op et niveauforskel fra første halvleg
Det er simpelthen ikke godt nok, det der kommer fra Rashford og Ferran.
Nej, men det har vi vidst længe.
Begge målmænd var fremragende i den her kamp, god sejr et svært sted. Pedri er bare for god.
Annonce