Snak

Mere indhold efter annoncen

Vilde scener: FCK-fans går amok i 20. minut

tors 29. maj 2025

Efter 20 minutters stemningsboykot gav FCK-fansene den gas med romerlys og konfetti. De vilde scener kan ses i videoen.



Læs hele nyheden her
Stop nu med de romerlys og pyro på stadion. Det koster klubben dyrt igen og igen. Hvad er meningen?
Jeg synes pyro folkene er lidt anstrengende, men det der er da godt nok alligevel imponerende. Så øv med pyro, men helt fantastisk med det andet. Godt arbejde!
Konfetti, flag, skift af trøjer, larmende sang.
Helt uovertruffent arbejde.
Det havde været endnu mere imponerende uden pyro, men mellem ingenting og det der, så må det der desværre vinde :-)
Det bliver rigtigt dyrt med det spilstop
Meningen er, at det ser fantastisk ud og skaber en intens og opløftende stemning.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
bold 259843 i dag 17:58 Det bliver rigtigt dyrt med det spilstop. Det er sammen pris om det er i starten af kampen eller 20 min inde i kampen.
Jamen, så må seere, tilskuere, spillere og trænere da sætte alt på pause i de 5 minutter, imens abe-adfærden får fuld skrald.
Hvis deciplinærudvalget skal følge egen straframme så lukker S12/B tribunen i de første 3 kampe i næste sæson 🤷‍♂️🤷‍♂️
Det er så selvimodsigende at lave stemnings boykot blot for at "indhente" det igen i det 20. minut og stoppe spillet.

Tænker at en masse FCK fans havde haft en større fest hvis i bare havde givet gas med fællessang etc inden kampen i stedet for at spille kostbare.
Silkeborg IF - imod moderne fodbold
Tåbeligt Af FCKs fans at starte kampen med 20 min stemningsboykot, for så at gå så meget amok, at kampe må stoppes pga pyro og genstande kastet ind på banen. Det kommer jo nok til at koste endnu en 6 cifret bøde til FCK.

Det kunne være spændende, hvis en eller anden kunne lave et overblik over hvor mange penge de danske Superligaklubber samlet har måtte betale i bøder for pyro og fanballade i løbet af denne sæson. Jeg tænker det er løbet op i et ikke ubetydeligt millionbeløb. Især hvis vi også medregner evt tabte indtægter af lukkede stemningsafsnit pga af disciplinære straffe til klubberne.
Annonce