Snak

Mere indhold efter annoncen
@TheUnitedWay

Fair nok, men ALLE eksperter har jo været ude og sige at Spanien ville vinde minimum 3-0. Altså folk som ved langt mere om fodbold end jeg gør, så selvfølgelig havde jeg forventet noget helt andet.
[quoteKæmpe fryd. Nøj hvor er Spanien elendige. De må have slutrundens ringeste offensiv. De ryger ud i gruppen.][/quote]

Slap dog af Batmand.....hvor mange slutrunder har du set i dit unge liv?

Du tror simpelthen, at Spanien ikke kommer i top tre (er det ikke kun 4 ud af 12 tre´ere, der ikke kommer videre?) med Kap Verde, Saudi Arabien og Uruguay?

Jeg er nok en del ældre end dig og den første slutrunde jeg kan huske er vm 1982 som en lille dreng.

Italien gik videre fra Gruppespillet med tre uafgjorte kampe mod Polen, Peru og Cameroon fordi de havde en målscore på 2-2 i stedet for Cameroon, der havde 1-1...og Italien blev verdensmestre

Døm nu ikke Spanien ude fordi du tabte lidt penge på Danskespil.dk:-)
@bold 289098

Ja og?

Du nævner 2 hold som ikke er kvalet til VM, hvad har det med VM at gøre :)

Jeg tænker at de hold der er kvalet til VM er i langt bedre stadie spillemæssigt end de 2 nævnte hold.

DK eller Belarus ville ikke kunne slå Curacao, Kap Verde og hvad de ellers hedder de mindre nationer :)
DK eller Belarus ville ikke kunne slå Curacao, Kap Verde og hvad de ellers hedder de mindre nationer :)


Hvordan ved du det? De har jo aldrig mødtes....hiver du din viden ud af røven eller har du noget data?
Det var fedt at se Kap Verde. Rent størrelsesmæssigt svarer det vel til Vejle spiller uafgjort mod Barcelona...det er sgu vildt.

Det burde næste koste en trænerfyring i Spanien.

Edit: tjekkede lige transfermarkt og Kap Verde værdi svarer ca. til Brøndby så de skulle have spillet uafgjort mod Barcelona haha.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Meget overraskende. Havde regnet med en målfest, men Spanien var godt nok uinspirerende at se på. Det var Kap Verde til gengæld ikke! Smukke scener efter kampen.

Mange dygtige boldflyttere, men der mangler noget power op foran. Og at spille Gavi på en venstrekant under en VM-slutrunde burde være en forbrydelse. Der er kæmpe forventninger til Spanien i forhold til sidste slutrunde. Bliver spændende at se om de kan holde til presset.
Jeg tænker Spanien ikke var bedre fordi de pludselig havde fået en Real Madrid spiller med i truppen. Der var nok en grund til at han havde udeladt dem
Ganske enkelt smukt. VM kan stadig levere nogle gedigne overraskelser.

Kap Verde <3
FC København - jysk medløber siden 2002/03
Er du 12 år gammel? Jeg har aldrig antydet at det var synd for mig. Jeg havde bare glædet mig til at se en masse mål.


Lyder til håndbold er en bedre sport for dig ;)

On topic - vild præstation af Kap Verde. Forventede de ville være langt bedre end f.eks. Curacao organisatorisk men at holde Spanien helt fra fadet og endda være tæt på at stjæle 3p havde jeg ikke set

Dog også en ideforladt spansk offensiv. Man skulle have spillet Olmo fra start og så synes jeg også man skulle have pillet Oyarzabal og rykket Ferran ind som 9er da førstenævnte var helt uduelig

Har stadig Spanien som VM favoritter men det er problematisk hvis de ikke kan løse lowblock forsvar problematikken bedre end idag
Edit: tjekkede lige transfermark


Som er RET utroværdigt:-)

Transfermarkt har ikke eneret på at sætte værdi på spillere og de skyder ofte meget forbi
Annonce