Snak

Mere indhold efter annoncen
Puha, sikke et pres der også er på sådan en spillertrup.

Jeg forudser nok mest at man sadler om og nedgraderer truppen økonomisk - det vil være mest fornuftigt. Problemet er at det skal gøres med snilde så man ikke ender i bund-problemer men stadig kan spille med i top 6.

Ja, lidt som FCN gør lige nu men med et budget som er, et slag på tasken, en femtedel af Brøndbys.
Ja, lidt som FCN gør lige nu men med et budget som er, et slag på tasken, en femtedel af Brøndbys.


Ifølge Houmann er FCNs budget større end brøndbys.
Risikoen for fiasko synes jeg er betydelig stor når man tar FcM og fck og betragtning. Men modbevis mig gerne
De lyder som PMG i Esbjerg. Det bliver først rigtigt grimt, når det går op for dem, at de ikke kan tjene penge i klubben, så tager de sikkert klubben som gidsel.

De her amerikanske investeringsfonde skal danske klubber holde sig væk fra.
DK´s nok største brand og eksponering i verdensklasse. Der er så meget sjæl og fællesskab derude

De fire Brøndby-sandheder (og dyder).
Fast inventar på Sektion 12. Loyal støtte af Spurs siden 1981.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Puha. Jeg synes det lyder som en meget, meget farlig strategi, og det bekymrer mig en del som Brøndby-fan, da jeg har svært ved at se os få sportslig succes indenfor de næste par år, sådan som tingene ser ud nu.

2024 har været noget nær et rædselsår, og jeg kan godt frygte at vi går en sort fremtid i møde.
Hvor ingen tuder, og man stiller op igen.
Problemet for GFH er at Superligaen ikke er en liga hvor man bare kan få succes hvis man smider et par hundrede millioner. Konkurrencen er kæmpestor og flere klubber er ejet af mange milliardærer.
Når det er sagt, så synes jeg stadig det er sindssygt at BIF kan lave så store underskud. Hvor fosser de penge hen? Det er jo ikke fordi de har et hold fyldt med "stjerner"(dansk standard), som i fx FCK.

Tænk hvad vi kunne udrette i Lyngby hvis vi fik bare 100mio ind på kontoen :D
Det er -104 mio. kr. i seneste HALVANDET regnskabsår. Det er lige værd at vide. Men stadig et stort underskud, uanset.

... Men det kan ikke være rart at have en saadan udtalelse pustet i nakken. "Vind, eller I er fyret!"
Bare gør hele Danmark en tjeneste og træk stikket allerede nu. Luk klubben. Det vil Danmark være bedst tjent med. Måske ikke sportslige, men det kan også være mindre vigtigt lige nu. Brøndby har længe og er forsat dansk fodbolds pest.
DK´s nok største brand og eksponering i verdensklasse. Der er så meget sjæl og fællesskab derude

De fire Brøndby-sandheder (og dyder).


Hehe, det sjovt at læse hver gang nogen skriver den slags :-D


BIf ligger lige nu ikke til Europa næste år. Skulle de komme til Europa er der noget med at kvalificerer sig, hvilket vi ved ikke er en nem ting for dem.
Risikoen for de også næste år kører uden Europa og dermed ikke er kommet længere med mindre de for alvor får gang i salgsmaskinen, er ganske betydelig.
I så fald vil GFH have været der tre år uden deres investeringer har flytter klubben det store ift at skabe en bæredygtig forretning. Så må man jo formode at de så småt begynder at tale om hvad plan B kan være med BIF.
If you know, you know.
Annonce