Snak

Mere indhold efter annoncen
Linhbih.

Læs tråden så får du dit svar.
Hvad laver FCK fans på Vestegnen dagen før kamp?

Det samme som vores fans lavede på Glostrup st, tydeligvis. Vi skal simpelthen stoppe med at pege fingre af hinanden med “det-var-dem-der-startede-og-de-er-værst”-retorikken.

Det er et fælles samfundsproblem, og hverken Brøndby eller FCK-fans har noget at lade hinanden høre for hvad det angår.

Herinde får man nogle gange indtryk af at den modsatte lejr tænker “Yes!” når der dukker negative historier op om rivalens fans. Så kan man rigtig pege fingre og sige “Se hvor dumme de er!”. Den tilgang når vi altså ikke særlig langt med.
Bevar Brøndby IF - Imod GFH og flerklubsejere
Jeg er 100% enig med dig Fisker.
Sjovt nok at når tråden kun omhandler Brøndby fans og de laver ballade så skriver alle Brøndby haters at Brøndby skal betale, men når FCK er indblandet så skal de jo ikke straffes for hvad deres såkaldte fans laver

Igen dobbelt moral fra eb, FCK,fcm,bold.dk
Hvor er de søde i deres “Thin Blue Line” huer” og slår løs på børn … WOW København P/S 🤦🏻😂😂😂
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Det er vel ikke fodbold fans, men i stedet voldsparate hooligans.

Jeg synes man skulle slå meget mere hårdt ned på det her og hvis man finder de her "fans" hooligans, så skal de have livstidskarantæne fra stadions og hvis de har udøvet vold så en tur i fængsel.

Det er så trættende at se de her scener til store kampe og især derby. Det er også synd for dem som faktisk er fans af de hold, da mange ofte smider dem ind i samme boks som de voldsparate fanatikere
Blinder Eifer schadet nur
Enig Fisker enig. Man vil så gerne hænge den anden klub ud.. fælles indsats mod tåberne.
Hvorfor bliver folk ved med at skrive at hooligans ikke er fans?
Man fremstår ikke særlig intelligent når det er det eneste man har at sige til sådan en artikel. Naturligvis er de fans - det er ret tydeligt. Begge grupperinger gør jo tydeligt noget ud af, at vise deres tilhørsforhold. Er det fordi folk tror at de fornærmer disse grupperinger ved at kalde dem ikke-fans? Man er altså ikke en helt fordi man skriver en linje eller to under en artikel på bold.dk - nok nærmere en ignorant. At kalde dem andet end fans, er simpelthen at ignorere problemet, og det er også derfor at klubberne er ude og tage afstand til disse hændelser.
Da F.C. København tirsdag aften vandt over Galatasaray S.K. i UEFA Champions League og samtidig kvalificerede sig til 1/8-dels finalen i UEFA Champions League, forventer PARKEN Sport & Entertainment A/S nu et resultat før skat på 430 til 445 mio.kr
Fiskeren har helt ret. Det er et samfundsproblem med de her utilpassede unge som tror at de kan gøre hvad der passer dem. Forleden kom en gruppe AGF hooligans for retten for at røve en trøje fra en 16 årig AaB fan. Det nytter ikke at pege fingre, men der skal tages klart og entydigt afstand fra de voldelige elementer. Dertil kommer at vi må tale om et forælderansvar når det gælder de helt unge. Generelt er der mange af de unge fodboldfans som er uopdragne, og her taler jeg ikke kun om vold, men også at de råber og skriger og skaber sig i busser/tog osv. Fodbold er for alle, ikke kun de såkaldte ultras eller hooligans. Det skal være så familierne trygt og sikkert kan færdes til ALLE kampe, også Derbys.
Manchester United siden 92, GF siden 96. 50+1 er vejen frem.
Man er nødt til at kigge mod England for at få bugt med tosserne.

De skal bare bag lås og slå alle sammen også kan de sidde der i et par år og overveje om det var det hele være
Annonce