Snak

Mere indhold efter annoncen

Vred Malaga-forsvarer: Absurd Barca-mål

søn 22. okt 2017
Malaga-forsvarer Luis Hernandez mener, det er absurd, at Barcelonas første mål i lørdagens kamp blev anerkendt. Bolden var en halv meter ude, mener han.

Læs hele nyheden her
Det er han også i sin fulde ret til, men så begynd da at presse på for at få VAR ind i systemet, så slipper man for disse skandaler.
Det var skandaløst. Men når det så er sagt så er det vel bare et bundholds lod.
Watford Football Club! Troy Deeney!
Det er vel ligeså skandaløst forsvarsspil. Tror jeg som Microput lærte at man skal spille til dommeren har fløjtet. (Det kan dog give bagslag hvis man som Kadrii "ikke" hørte dommeren fløjte)

Isoleret set har målet selvfølgelig fejlagtigt anerkendt.
Det er vel ligeså skandaløst forsvarsspil.

Pjat, det kan aldrig retfærdiggøre en så åbenlys og afgørende dommerfejl.
En gyser er at holde med flagermus og ulve. Følg med på Twitter (@VCF__Nordic) & podcast (Valencia Weekly). https://soundcloud.com/valenciaweekly
Det er han også i sin fulde ret til, men så begynd da at presse på for at få VAR ind i systemet, så slipper man for disse skandaler.
Det har nok lange udsigter i Spanien, dertil har Barcalona og Real Madrid nok for meget magt.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Han prøver så heller ikke at retfærdiggøre gøre noget som helst.. Ved godt at det føles godt at lukke galde ud, men prøv at læs det sidste han skriver en gang til...
Han skrev, at det var mindst lige så dårligt forsvarsspil, som det var dommerarbejde. Pjat!

Det er da komplet irrelevant, hvordan Málaga forsvarede, når de blev berøvede på den måde. Så er det godt nok nemt at score og svært at forsvare mål.
En gyser er at holde med flagermus og ulve. Følg med på Twitter (@VCF__Nordic) & podcast (Valencia Weekly). https://soundcloud.com/valenciaweekly
@FraekFyr17

Synes du har urimelig travlt med den dommerfejl. Det var nr 1 i ligaen paa hjemmebane mod nr 20, et maal scoret i 3 minut, i en kamp som hjemmeholdet vandt stensikkert 2-0.
Malaga havde vel ét skud paa maal i hele kampen?

Det er fint at du er lidt forblaendet af Valencias succes og gerne havde set at Barcelona havde smidt point men at du sidder og hentyder til (i den anden traad) at de havde smidt point hvis ikke de havde faaet det uretfaerdige maal efter 3 minutter er jo bare dumt.

Malaga var aldrig i naerheden af noget som helst og som en anden skrev, taenkte jeg ogsaa "nu bliver det kedeligt" efter Barcas tidlige maal.
Jeg proever ikke at undskylde dommerfejlen, Iniesta har da ogsaa udtalt at han godt kan forstaa deres vrede og frustration og jeg kunne bedre forstaa dig hvis det var et maal til 1-0 i overtiden men synes du er lige spekulativ nok.
men at du sidder og hentyder til (i den anden traad) at de havde smidt point hvis ikke de havde faaet det uretfaerdige maal efter 3 minutter er jo bare dumt.

Det skrev jeg overhovedet ikke i den anden tråd, men ellers må du gerne citere mig. Jeg skrev netop, at Barcelona sgu nok havde vundet den kamp alligevel, men de kan vi reelt ikke vide.

Det har intet at gøre med Valencia, som ikke kommer til at overhale Barcelona.
En gyser er at holde med flagermus og ulve. Følg med på Twitter (@VCF__Nordic) & podcast (Valencia Weekly). https://soundcloud.com/valenciaweekly
Synes du har urimelig travlt med den dommerfejl.


Du har ret. Også urimeligt at snakke om dommerfejl under en tråd der handler om det.

Det var nr 1 i ligaen paa hjemmebane mod nr 20, et maal scoret i 3 minut, i en kamp som hjemmeholdet vandt stensikkert 2-0.
Malaga havde vel ét skud paa maal i hele kampen?


Og hvad så? Om det så var Barcelona mod Døllefjældemusse, så er det stadig en dommerfejl.

Det gør det endnu værre at den kommer i kampens 3. minut og at Barcelona kun vinder med 2-0. Hele kampen bliver ændret pga. et tidligt mål, der ikke var der.
Annonce