Snak

Mere indhold efter annoncen
@sacrabosco & @Mathews:

Jeg synes, man burde skille tingene lidt ad her. Der er altså forskel på diving og simulation (jeg kender ikke lige den danske ækvivalent). Ved klassisk diving snyder man sig til en berøring, der slet ikke er der. Hvis der tænkes på den situation, hvor Bellingham ruller rundt som en gymnastikpige, så bliver han rent faktisk ramt bagfra på sin akilleshæl.

Når dét er sagt, så vil jeg personligt hellere rette fokus mod hans brok og kedelige attitude. Hans gestikulerer konstant over for dommeren. Det er sgu trættende at se på efterhånden.
"When I arrived at Chelsea, I thought it was going to be a struggle. It turned out to be a love story." - Zola
Manden er jo idiot….. større forsøg på at filme sig til et frispark, skal man lede længe efter…
AB4EVER
Er du gal en klovn....

Klokkeklart forsøg på film og dermed forsøge uberettiget af få en argentiner i dommerens sorte bog (gult)...svineri

At træneren så udtaler sig noget så ubehjælpeligt dumt bør også give et gult kort på bagkant...
Treforken
Embolo forsøger at filme sig til andet gule kort for Paredes. Var han lykkedes med dette, så havde vi intet kritik af dommerne hørt fra den Schweiziske camp.

Nu bliver han så taget i det, og straffet for sit ynkelige forsøg, og så er de straks på banen med kritik af dommerne. De skulle i stedet kigge mod den spiller som der satser det hele i et forsøg på at snyde sig til det 2. gule kort for modstanderen.
Godt at der for en gangs skyld er en direkte konsekvens for spillere, der kaster sig rundt som var de ramt af lynet.
Det er fantastisk der sanktioneres for film og VAR blander sig. Det skal bare indføres alle steder.

Der er godt nok kommet fokus på dommerne. Genialt af medierne og det eksploderer efter Argentina - England, som bliver en hadsk kamp og svær at dømme.
“Whoever invented soccer should be worshipped as god.” – Hugo Sánchez
Annonce