Snak

Mere indhold efter annoncen

Würtz forstår frustrationen hos AaB-fans

søn 15. apr 2018
Rasmus Würtz har forståelse for, at klubbens fans har vist utilfredshed med holdets spil og resultater.

Læs hele nyheden her
Synes faktisk det er lidt af en overreaktion fra fansene. Det er langt henad vejen nogle unde drenge der møder nogle rutinerede ræve, flere af dem med Superliga erfaring. Det er rigtig nok uheldigt at holdet ikke møder op til den kamp, men alle hold kan tabe mod et lavere rangeret hold. Der er sket større overraskelser i Champions League i år f.eks. AaB ligger desuden lunt i ligaen, set ift. Hvilket spiller materiale der er at gøre godt med. Jeg vil endda vurdere at hold som OB og GF på papiret er lige så stærke som det AaB øjeblikkeligt kan mønstre. Så istedet for at brokke sig over et uheldigt nederlag, synes jeg at de ´fans´ burde være glade for at være hvem Aab er og synge når de skal støtte deres drenge.
Isoleret set kan det fremstå som en overreaktion; men set i et tidsmæssigt perspektiv, der rækker tilbage til seneste mesterskab, mener jeg egentlig, at AaB´s fans har været ganske langmodige.

2 på hinanden følgende femtepladser, hvoraf i hvert fald den ene var en direkte formøbling af en top-fire placering, blev fulgt op af et misset mesterskabsspil sidste år og i indeværende sæson var der også længe, meget længe, tvivl om, hvorvidt AaB ville nå med i mesterskabsspillet.

Når man sammenholder dette med en manglende spillemæssig udvikling, og mod Fredericia en udtalt mangel på vilje, er frustrationerne til at forstå.
AaB har famlet i blinde siden det blev kendt, at Kent Nielsen ville forlade klubben, og hverken Lars Søndergaard eller Morten Wieghorst har formået at finde et koncept, der passer til de til rådighed værende spillere. Jeg tror langt hen ad vejen, at AaB´s fans ville være tilfredse, såfremt de kunne se en udvikling i det der sker på banen; men hvert skridt fremad synes straks at blive fulgt op af i hvert fald to skridt bagud og en håndfuld til siden.

Det er nemt at afskrive fansenes reaktion som noget pjat; men man skal huske på, at selvom AaB ikke er og aldrig har været en konstant del af toppen i ligaen, er der tale om den klub, der efter FCK og BIF har vundet Superligaen flest gange. Det forpligter og fansene forventer, at AaB hver 4-5-6 år popper op med et hold, der kan spille med om medaljer. Som udviklingen, eller rettere manglen på samme, er nu, har det umiddelbart lange udsigter med et konkurrencedygtigt hold, og når man så oven i det oplever, at spillerene forspilder sæsonens eneste chance for succes, ved mentalt at slå op i banen mod et middelmådigt hold fra den næstbedste række, ja så ville jeg have været mere forundret og bekymret, hvis ikke der var kommet en reaktion fra fansene.
Annonce