Snak

Mere indhold efter annoncen

Wass om defensive Vejle: Som at åbne en dåse uden dåseåbner

tirs 29. aug 2023

Daniel Wass fortæller, at det var meget svært at spille sig igennem Vejles betondefensiv. 



Læs hele nyheden her
Efter 12 år i Spanien er det vel som at komme “hjem”.
Håber han og Albentosa fik en god snak…
Hvis det er som at åbne en dåse uden en dåseåbner, så er det jo fordi at den dåseåbner ikke er på holdet.

Wass bør være en af dem der kan finde hullerne, Vallys ligeledes. Men det gik simpelthen så langsomt. Det var gå-fodbold.

Hvis Brøndby havde spillet i et højt tempo med fart i afleveringerne, så ville de også have skabt flere chancer.
Kære ven - hvis du vil derop og sidde, så skal du altså være lidt mere hård end du er nu!
Wass har ret i, at Vejle stod godt og klogt og lukrerede på omstillinger. Det er nu engang noget, som Brøndby bliver nødt til at vænne sig til, hvis de har ambitioner om at være med i toppen af rækken. For andre hold vil da helt sikkert se på gårsdagens kamp og notere sig, at Brøndby vel ikke havde en eneste chance i åbent spil, før indskiftede Schwartau formåede at brænde fra 2 meter i 9 minutters overtid eller hvad det var.

I alle ligaer oplever topholdene, at bundholdene pakker sig og forsøger at vinde med det, de har at gøre med. Det er helt naturligt, og det må man sørge for at have nogle redskaber til at få løst. Heldigvis for Brøndby fik man så et straffespark i går. Ellers lignede det altså ikke, at de ville kunne lykkes med at score, om de så havde haft 3-4 timer til at gøre det. I den anden ende havde Vejle også de bedste muligheder i kampen, bortset fra straffesparket og den sene mulighed til Schwartau. Og så betyder boldbesiddelse altså ikke alverden, hvis man ikke har kvalitet til at omsætte det.
To bedste fodboldtrænere verden har set: Sir Matt Busby og Sir Alex Ferguson. Begge i verdens bedste klub.
Spillede Wass virkelig centralt på midtbanen? Syntes ikke han har set god ud derinde, i de få kampe jeg har set ham i den rolle.
@Jake:

Jep, han spillede i maskinrummet sammen med Mathias Greve. I min verden giver det også god mening at bruge ham der, frem for på wingbacken, hvor han nok ikke længere har den samme fart og eksplosivitet. Men desværre synes det ikke at være let at få øje på, at vi har med en tidligere Atletico Madrid-spiller at gøre. Han er måske ikke decideret dårlig, men han skiller sig heller ikke positivt ud, desværre.
To bedste fodboldtrænere verden har set: Sir Matt Busby og Sir Alex Ferguson. Begge i verdens bedste klub.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Jeg har ikke set Brøndby så meget i denne sæson, men det jeg så fra dem i går var jeg ikke imponeret over. Jeg er megaskuffet over at vi så alligevel tabte. Der er et spørgsmål om kvalitet hos VB helt klart, men det var altså også stolpe ud i går. Taktikken var rigtig og holdet stod da mere defensivt end hidtil. Så godt trænerarbejde. At vi så rammer indersiden af stolpen, brænder et straffespark og omvendt er tæt på at redde Brøndbys er bare så pokkers.

Vejle BK siden 1984
Rigtigt, der mangler en der kan gøre det uventet og sætte en spiller. Men når man ikke har det, så kan man som minimum holde fart i spillet og få Vejle til at løbe. Det skete ikke i går
“Whoever invented soccer should be worshipped as god.” – Hugo Sánchez. Top 6 26/27: FCN, FCK, FCM, Brøndby, Viborg og Randers. Nedrykkere: Horsens og Sønderjyske.
Han spillede 6-er Greve spillede 8-er.
Hvis i lagde mærke til så havde Wass ikke `en dårlig aflevering igår.
Og ikke mindst fik han lukket af på nogle omstilninger, samt flere fremad afleveringer. Men klart Vejle havde parkeret bussen foran mål., derfor bliver det svært
Only Human . Born to make mistake
Hvis de står så dybt så må der jo kunne skabes plads til at hakke på mål udefra. Wass demonstrerede ved adskillige lejligheder en helt vild sparketeknik da han spillede for Celta og Valencia, men vi har ikke set meget til det i Superligaen, husker stort set kun det frispark der gav en retur der blev scoret på.

Generelt synes jeg godt man kan være skuffet over det niveau han hidtil har vist, han var til tider en dominerende skikkelse for solide La Liga-hold, jeg synes godt vi kan forvente mere. Men i det mindste er han ikke spildt på backen længere.
Real Madrid CF http://www.youtube.com/watch?v=knZ0zwU2oic http://www.youtube.com/watch?v=iaQhF-523As
Jeg vil da også mene at en spiller med så meget kvalitet som Wass, også skal kunne gøre en forskel som wingback.
Annonce