Snak

Mere indhold efter annoncen

Webb forsvarer VAR-dom: Klart frispark til Raya

ons 13. maj 10:00

Howard Webb forklarer, hvorfor West Hams udlignende mål blev annulleret i opgøret mod Arsenal. Dommerchefen kalder blandt andet forseelsen klar og tydelig.



Læs hele nyheden her
Selvfølgelig er der frispark. Der holdes fast i målmandens arm.
"Sagt hele sæsonen, at hvis en målmand bliver forhindret, skal der dømmes frispark..."
Det holdt så ikke engang første spillerunde ud, hvor Bayindir blev holdt tilbage i kampen mod..
Nå ja, Arsenal...
Dét sagt, så er der isoleret set naturligvis frispark til Raya i den pågældende situation. Hvis der altså ikke liige var straffe til WH først..🤔
Danmark: Vejle Boldklub England: Manchester United Tyskland: Borussia Mônchengladbach
Saliba holdte ikke fast i Bayindir.
" Vi har sagt hele sæsonen, at hvis en målmand bliver forhindret af en modstander, som holder eller griber fat i hans arme, så han ikke kan udføre sit arbejde, så bliver det straffet."

VBKFYN prøv at tage alt det han siger. Det er satme dumt at bruge et halvt citat, for at spinde det til sit narativ når vi andre har adgang til samme citat.

Bayindir bliver ikke holdt i situation når bolden er på vej, men Saliba rør rigtigt nok hans arm inden bolden er i luften, det har intet inflydelse på at keeperen simpelt bare mistimer bolden.
det har intet indflydelse på at keeperen simpelt bare mistimer bolden.


Selvfølgelig har det det. Hvor blind kan man være? Han bliver skubbet halvvejs ind i målet. Det har kæmpe indflydelse på hans muligheder for at nå bolden 🤦
Manchester United siden 92, GF siden 96. 50+1 er vejen frem.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Der var også klart straffe. Så hvad skal der dømmes?
FHJ
Unitedway

Altså at Saliba rør hans arm langt før bolden er i feltet har da på ingen måde indflydelse med at han misser bolden?

Jeg har da ikke sagt der ikke er kontakt, hvilket Howard Webb også siger er tilladt.
Hvis man hører den udgivne lyd fil fra hændelsen så er det er farce af en proces. Den ene mand i VAR rummet pointerer faktisk, at Pablo muligvis gør noget ulovligt først og at det har betydning for at hans arm ender hvor den gør, og dommeren beder om at blive vist det, hvorefter han så får vist et stilbillede fra en vinkel der er så dårlig, at han ikke rigtig ved hvad de forsøger at vise ham.
Americano: Han skal slet ikke røre målmandens arm, også selv om det er før indlægget. Derudover bliver han voldsomt generet i situationen:

https://youtube.com/shorts/uUn6A4xA1bo?is=d208V-Laf--Qp578
Manchester United siden 92, GF siden 96. 50+1 er vejen frem.
moderator
Læs nu lige hvad han skriver, TUW... Han forholder sig til det at han kortvarigt har fat, og hvornår i processen det er. Dét har ingen indflydelse.
https://kortlink.dk/sudv
Annonce