Snak

Mere indhold efter annoncen

Wenger: Skulle ikke have sparet Alexis

man 30. nov 2015
Arsene Wenger afviser anklagerne om, han burde have sparet Alexis Sanchez, som i går blev skadet mod Norwich.

Læs hele nyheden her
Det er jo altid let at være bagklog, og hvis Alexis selv mener han er 100% fit, så må man stole på det. Håber på det bare var et spark, men synes det lignede en fiber i baglåret, på den måde han tog sig til benet på :/ Det kan dog undre, er dog at man ikke har taget ham ud i nogle af de kampe tidligere der var afgjorte, og på den måde givet ham lidt mindre spilletid. Håber eddermaneme at Wenger får købt et par nye spillere i transfervinduet, koste hvad det vil.
Arsenal F.C. Brøndby IF
moderator
Bagklog.... Fra 21/11: http://www.independent.co.uk/sport/football/premier-league/injury-plagued-arsenal-just-cannot-rest-weary-alexis-sanchez-admits-arsene-wenger-a6742591.html

Han havde altså selv en formodning om at Sanchez var ved at være slidt, hvilket overhovedet ikke ville være overraskende når han stort set ikke fik hvile sidste sæson, spillede en lang slutrunde og stort set ikke er blevet sparet i denne sæson.

Og så er det helt skørt at Sanchez´ egne ord skal være så afgørende. Hvis han havde mistet det ene ben, manglede en lunge og havde problemer med synes ville han stadig melde sig klar.

Og så er det i øvrigt langt fra første gang en Arsenal-spiller bliver skadet efter en lang periode hvor han ikke får hvile på trods af at han ser slidt ud.
https://kortlink.dk/sudv
Om mennesker med den fysik som prof. fodboldspillere har, betyder det jo ikke en skid om man sparer dem 20\30 minutter i en kamp i ny og næ. Der er masser og masser af spillere i topklubberne der spiller konstant, uden skader. Det er tilfældigheder der gør at de bliver skadet i kampene.
JEG HAR ALTID RET !!! ------------------------------- Y N W A ---- B K F R E M ------------------------------- http://maicomputer.dk/webshop/
Må være fantastisk for en manager at have en arbejdshest som Alexis, men så må det også være managerens ansvar at sørge for at gå ind og sige stop engang imellem og her synes jeg lidt Wenger har drevet rovdrift på ham.

Kommer tilbage i sommers nærmest uden nogen ferie og spiller stort set hele tiden. Det måtte jo komme på et tidspunkt.
UTD
Selvfølgelig skulle Wenger have sparet Alexis. Alexis har spillet stort set alle klub kampe og landsholdkampe, endvidere er hans drive og utrolig iver på banen en af hans kendetegn.

Dette handler jo ikke om at han lige blev skadet her mod Norwich, men at det må kunne forventes at han på et tidspunkt ville blive ramt af en skade når en type som ham bruges konstant.

Håber at Ozil kan bære holdet, han er exceptionelt god når det kører for ham. Det er dog uheldigt at Koscielny også blev skadet, håber at Wenger har nogle gode erstatninger klar til begge.
Valencia CF
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Her er jeg godt nok rygende uenig med professoren! Selvfølgelig betyder det da noget om spillerne bliver sparet eller ej. Det kan jo lige så tydeligt ses på skadeslisten at manden gør noget forkert. Om det så er hans træning og forebygning den er galt med, eller det er manglende rotation i kampene, så har Wenger et kæmpe problem med skader. Det er virkelig til at få lange l*g af at dette billede bare gentager sig hvert eneste år når det er begyndt at køre for Arsenal toget. Sløv sæsonstart -> god periode -> ingen hvil af nøglespillere -> skader -> dårlig periode hvor man møjer sig igennem Chl gruppespillet, og mister terræn i gruppespillet -> Rigtig god periode efter julepausen når nøglespillere er tilbage -> Top 4 placering da det hele blev smidt på gulvet i efteråret.
Om mennesker med den fysik som prof. fodboldspillere har, betyder det jo ikke en skid om man sparer dem 20\30 minutter i en kamp i ny og næ. Der er masser og masser af spillere i topklubberne der spiller konstant, uden skader. Det er tilfældigheder der gør at de bliver skadet i kampene.

En overbelastningsskade, er ikke en tilfældighed. Sanchez har en ærgerrighed, der gør, at han vil spille samtlige kampe, men som træner, er det Wenger´s arbejde at passe på sin spiller, og se forbi Sanchez´ iver. Det har han ikke været god nok til, og derfor er skaden her vel næsten uundgåelig.
Om mennesker med den fysik som prof. fodboldspillere har, betyder det jo ikke en skid om man sparer dem 20\30 minutter i en kamp i ny og næ.

Naturligvis har det betydning. Risikoen for skader er alt andet lige større, når spillere er trætte, hvilket typisk er sidst i kampene. Videre har Wenger jo også den mulighed, at starte Sanchez på bænken.
Når manden der stort set aldrig er skadet må bukke under, så ser det skidt ud. Er der nogen, der har tal på, hvor mange skader Arsenal har haft i denne sæson allerede?
https://twitter.com/infosfcb/status/1503096223938453508?s=20&t=19q9rsxzpUGq6ZYv4-CEDA
Har det lidt sådan, at hvis test og stab vurdere han var klar + Sanchez selv meldte ud, at han kunne spille så kan jeg da sagtens forstå at Wenger brugte ham. Hvis han havde sparet ham ville pressen nu sidde og snakke om, hvordan Arsenal mistede 2 point, fordi han ikke blev brugt.

Altid nemt at være bagklog, og nu er det jo altså ikke kun slidte spillere som får skader.
Annonce