Snak

Mere indhold efter annoncen
Det er blandede følelser jeg står med. Naturligvis skal AW have tak for perioden 1996-2009 ( eller deromkring ). Jeg kan dog ikke ryste de seneste ca. 10 år af mig, hvor det bare er gået mere og mere ned ad bakke. AW har været en rystende irriterende og faktisk også halvdårlig manager, der i højere grad var i klubben fordi han havde lyst end fordi klubben havde brug for ham.

Han skal dog have tak for tro tjeneste, og jeg ønsker ham alt muligt held og lykke fremover. Jeg personligt vælger at huske de første 10 år, og så glemmer jeg så bare de resterende.
Legende. Ingen tvivl om det. Respekt til Wenger for at opbygge et uovervindeligt mandskab med Henry, Bergkamp, Pires osv. Måske det bedste hold i PLs historie. Men nu er tiden også inde til at sige stop.
You can talk about spirit, or you can live it - Jürgen Klopp
Han har givet mange fantastiske fodboldminder og haft en stor andel i flere verdensstjerner. Jeg er ikke Arsenal-fan, men jeg har ladet mig begejstre mange gange over spillestilen under Wenger, så af hjertet tak :-)

City4Ever!
Øv det var ellers 6 sikre point i sæsonen. Tak til Wenger for Arsenal fan tv

Godt at se, at du fik ændret dit Glory Glory Manchester City, men du har stadig meget at lære om klasse og stil. Du ved forhåbentlig godt, at City de ti foregående kampe inden denne sæson havde een sejr over Arsenal, fire uafgjorte og fem nederlag. Så din evindelige promovering af City i tråde om andre klubber viser endnu engang dit format...
Nu er jeg selvfølgelig farvet, men jeg syntes egentlig at AW´s fodboldstil var væsentlig flottere end f.eks. Guardiolas, når det kørte.
Hvorfor er det folk er sådan oppe at køre over tuchel?? Hvad er det at han kan?
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Hvad er folk er sådan oppe at køre over ved tuchel ?? Hvad er det at han kan ?
Wenger har bestemt været en god træner for Arsenal, og fortjener ros og respekt for sin store indsats. Man må dog også være ærlig og indrømme, at hans eftermæle ville have stået klarere, hvis han var stoppet på posten for f.eks. 10 år siden. Han valgte at blive og var, til trods for de, i forhold til de øvrige topklubber, begrænsede midler som ledelsen stillede til rådighed, i stand til at holde Arsenal blandt de bedste i Premier League, hvilket er en ganske stor bedrift. Desværre for Wenger og Arsenal har der i de sidste mange år været langt til det mesterskab, som man så gerne vil spille med om.
@BoroDane
Tak for dagens grin:)
The Black Cats Fc Roskilde
@Mathews
Jeg medgiver at enkelte personer i arsenals fanmiljø har kommet med usmagelige kommentarer. Men det kan simpelthen ikke passe at man som fan ikke må ønske at Wenger skal stoppe som træner, uden man bliver stemplet som usmagelig.

Arsenal må være den eneste klub i verden hvor træneren bliver vurderet ud fra tidligere tiders resultater. Som sagt er jeg enig i at Wenger har haft kæmpe betydning for Arsenal. Han vil stå som en legende. Men tiderne, fodbolden og de andre trænere overhalede ham indenom. Han har de sidste år virket handlingslammet, og lavet de mærkeligste dispositioner.

Det var på tide at man stoppede samarbejdet, og jeg takker Wenger for alt han har gjort for klubben. Han var bare ikke længere manden for Arsenal.

P. S @ en moderater. Kan mit brugernavn udskiftes til #KroenkeOut?
Respekt en af de største/bedste måske. Ikke de sidste 4-5 år men der bærer spillerne vel også lidt skyld
Tror aldrig vi ser en træner være så lang tid i en Klub
Annonce