Snak

Mere indhold efter annoncen

Wieghorst: Det er chokerende dårligt

søn 7. maj 2017
Hverken Morten Wieghorst eller Kasper Risgård havde meget til overs for AaB's præstation mod Silkeborg.

Læs hele nyheden her
Transferindtægterne skal reinvesteres til sommer hvis ikke vi skal risikere at ende samme sted næste år. Derudover er der brug for at talenterne tager nogle skridt frem. Jeg så gerne at vi fik Kuhn ind som assistent igen
Hvad laver tibetanske munke? De spiller jo happy jazz - AaB af 1885
Ja Wieghorst er virkelig en fantastisk træner
AGF siden 1988 Blackburn Rovers siden 1993 Real Madrid siden 1994
Chokerende dårligt udtaler træneren. Kan ikke være mere enig.
Pointerede det allerede inden Wieghorst blev præsenteret i AaB. Enten bliver det et perfekt match, ellers også bliver det, som det er gået. Det er for poleret med Wieghorst, og der er ingen plan B.
hel enig !!! mangler vildskab og evner pt! for langt mellem gode sekvenser
AaB fan siden 1993
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Hvis man bygger et superligahold op omkring 6 - 7 U19spillere og stiler efter top6 har man total misforstået alting. Selvfølgelig kan de vinde kampe men at sætte sin lid til at de bærer holdet og så er skuffet når de ikke gør er da skudt langt over mål. I kampene i nedrykningsspillet har holdet vel ikke skabt en eneste reel målchance. V
AaB, aldrig andre end AaB
Jeg vil nu hellere have Kuhn ind som cheftræner fremfor assistent træner og så muligvis Peter Enevoldsen som assistent træner! :)

Men mest af alt skal der forstærkninger ind og salget af Bassogog bør gøre dette en realitet. samtidig skal alle de nuværende spillere der bliver i truppen fuldstændig mentalt genstartes og så få dem ind i en vinder mentalitet, fordi hvad der ses nu er 100% tabermentalitet, og spillere med tabermentalitet hører ikke hjemme i AaB.

Det er fuldstændig latterligt ringe sådan AaB har spillet under Lars Søndergaard, det har sjældent været ringere - og Wieghorst har ikke forbedret en skid overhovedet.
AaB siden fødslen. Jeg er far og søn til Aristoteles.
Så fik wieghorst sin hævn over AGF det var sikkert aftalt på forhånd så ringe kan man sgu ikke spille...
FUCKING ÅLBORG!!!!
Hvis man bygger et superligahold op omkring 6 - 7 U19spillere og stiler efter top6 har man total misforstået alting. Selvfølgelig kan de vinde kampe men at sætte sin lid til at de bærer holdet og så er skuffet når de ikke gør er da skudt langt over mål. I kampene i nedrykningsspillet har holdet vel ikke skabt en eneste reel målchance. V


Man har selvfølgelig ikke bygget holdet op omkring 6-7 U19-spillere. Indkøbene til nøglepositionerne har bare været for ringe. Derfor har unge spillere som Abildgaard, Thellufsen og Magnus Christensen fået større roller end de måske har været klar til.

Sloth, Meilinger, Holger, Flores og Sylvestr har ikke været gode nok, og det falder tilbage på Gaarde.
Støt dit lokale fodboldhold
AGF er en hjernedød klub med en selvopfattelse, der ligger så langt væk fra alle realiteter, at det er helt grotesk.
Fra U13 til Superliga er det selvoptagede narrøve der skaber sig som pattebørn - både hvad forældre, spillere og trænere angår.

Alene af den grund var det fedt vi tabte til Silkeborg i dag. Og dejligt at se den helt igennem latterlige Martin Spelmann stå og hyle efter kampen over at AaB tabte og at han igen fik karantæne. Klaphat.

Lad os håbe vi snart kan synge, sommer og sol og duften af GF i 1. division igen.
Annonce